Najpopularniejsze współczesne rozwiązania w dziedzinie tele i wideo konferencji

Najpopularniejsze współczesne rozwiązania w dziedzinie tele i wideo konferencji
Przegląd profesjonalnych programów do prowadzenia tele i wideokonferencji.

WebEx

Jeden z najbardziej znanych programów do prowadzenia konferencji internetowych został stworzony w roku 1995 przez korporację Cisco. Program pozwala na przeprowadzenie różnych spotkań, narad online, wideokonferencji, treningów i szkoleń online. Do tych celów WebEx oferuje różne funkcje między innymi - pokazywanie prezentacji oraz tablica online dla wspólnych notatek.

GoToMeeting

Jest bardzo podobny do WebEx’a. Serwis GoTo-Meeting został stworzony przez firmę LOgMeIn a wypuszczony na rynek w roku 2008 przez Citrix Online. Program pozwala na zorganizowanie audioi wideokonferencji, dzielenie się plikami, komunikację na czacie, nagrywanie spotkania. Oprócz tego program umożliwia wspólną pracę nad dokumentami i innymi plikami. Organizator spotkania może zapewnić zdalny dostęp do swojego pulpitu, klawiatury i myszy. Uczestnicy mogą w trybie rzeczywistym edytować dokument, zapisać i pobrać materiały, lub zapoznać się z działaniem programów.

Hangouts Meet

To komercyjny program wydzielony z wcześniej działającej bezpłatnej usługi Google Hangouts. Służy do wysyłania wiadomości, a także prowadzenia wideo-rozmów oraz telefonowania za pośrednictwem technologii VoIP. Komunikator Hangouts zastąpił trzy inne dawniejsze aplikacje Google'a służące do komunikacji: Google Talk, Google+ Messenger oraz Hangouts (wideo chat wbudowany w Google+). Do korzystania z aplikacji wymagane jest aktywne konto Google.

Zoom

O narzędziu tym stało się głośno w czasie epidemii koronawirusa, gdy bardzo szybko wzrosła jego popularność a jednocześnie pojawiły się kontrowersje dotyczące tzw. chińskich serwerów używanych przez program. Usługa w wersji darmowej oferuje możliwość przeprowadzenia 40-minutowej wideokonferencji. Możliwe jest strumieniowanie zarówno obrazu z kamery internetowej, jak i udostępnianie na żywo ekranu naszego urządzenia.

Za darmo możemy się spotkać w maksymalnie 100 osób i nie można nagrywać konferencji. Wersja płatna Zoom Pro kosztuje 15 dol. miesięcznie, znosząc powyższe ograniczenia a także wprowadzając kilka udogodnień dla dużych firm. Zoom udostępnia aplikacje klienckie na systemy Windows, macOS, Android i iOS. Zoom udostępnia też rozszerzenia do Outlooka, Chrome’a i Firefoxa, dzięki którym możemy wyznaczać terminy spotkań w Zoomie w usłudze Kalendarz Google.

Microsoft Teams

To rozbudowana usługa internetowa, oparta na chmurze, zawierająca zestaw narzędzi i usług służących współpracy zespołowej, umożliwiająca również przeprowadzanie grupowych wideokonferencji. Usługa łączy funkcjonalność z innymi produktami Microsoftu, takimi jak Microsoft Office oraz Skype (wchodzących w skład Office 365). Premiera oprogramowania miała miejsce 14 marca 2017.

Discord

Bezpłatna aplikacja służąca do rozmów głosowych i komunikacji za pomocą wiadomości tekstowych, ze zdjęciami oraz filmami, zaprojektowana początkowo dla graczy komputerowych. Wykorzystuje technologię Voice over Internet Protocol. W maju 2019 roku Discord miał 250 milionów zarejestrowanych użytkowników. Jest popularny zwłaszcza w młodszej grupie użytkowników sieci.

Zoho Meeting

Aplikacja do internetowej konferencji i pomocy zdalnej, która może zapewnić szybki sposób na organizowanie i prowadzenie bezpiecznych i opłacalnych spotkań online. Dzięki funkcji Meet Now w Zoho Meeting wystarczy kliknąć przycisk i natychmiast zorganizować spotkanie, udostępnić pulpit i prowadzić zdalne prezentacje szkoleniowe.

Skype

Komunikator internetowy oparty na technologii przetwarzania danych w chmurze. Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP (Voice over IP) tzw. usługa SkypeOut. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików. Płatna usługa Skype dla Firm oferuje rozbudowane ilościowo i jakościowo narzędzia komunikacyjne.

M. U.

Zobacz także:

Tele i wideo konferencje