Słodycze

Słodycze
Słodycze to świat, który nie ma precyzyjnych, „technicznych” definicji. Można powiedzieć, że najogólniej rzecz biorąc rzeczy o smaku słodkim i o stałej konsystencji. Jeśli chodzi jednak o kształty, tekstury, smaki, zapachy i kolory, to nie ma drugiej tak zróżnicowanej kategorii produktów spożywczych.

9–4,5 tys. lat temu Pierwszym słodkim przysmakiem w dziejach ludzkości był miód podkradany z gniazd dzikim pszczołom. Są dowody w postaci malowideł naskalnych (1), że już 7500 lat temu jaskiniowcy naruszali gniazda pszczół. Jeszcze wcześniej, bo dziewięć tysięcy lat temu w północnej Afryce powstały namiastki pierwszych uli zakładanych przez ludzi w glinianych naczyniach. Egipcjanie, którzy 4,5 tysiąca lat temu przedstawiali na swoich malowidłach udomowienie pszczół, znani są też z wytwarzania pierwszych ręcznie wykonywanych słodyczy będących mieszanką orzechów, owoców, m.in. fig, i miodu właśnie.

1. Malowidło naskalne sprzed 7500 lat ukazujące wspinanie się ludzi po miód

2000 p.n.e. W starożytnym sanskryckim dokumencie znalezionym w Indiach odnotowano delektowanie się słodkim przysmakiem wytworzonym z mieszanki mleka i cukru.

I tysiąclecie p.n.e. W Grecji i Rzymie w miodzie obtaczano owoce i orzechy, a także łodygi roślin i kwiatów. Znane były też pierwsze ciastka i ciasta, których słodki smak pochodził od soku z daktyli, winogron lub miodu. Rzymianie byli również znani z zamiłowania do lukrecji. Starożytni Grecy i Rzymianie chętnie kupowali oferowane przez kupców arabskich cukierki. Powstawały przez gotowanie goździków, imbiru oraz ziaren anyżku w roztopionym cukrze. W książce z przepisami, pochodzącej z około 600 r. p.n.e., pt. „De Re Coquinaria” (Sztuka gotowania), której autorstwo przypisuje się Markowi Gawiuszowi Apicjuszowi, opisano słodycze z miodu i nasion lnu, które były pokryte złotem. Nazwa „drażetki” pojawiła się dużo później i prawdopodobnie powstała na cześć Juliusa Dragatusa, który rozdawał dragata mieszkańcom Rzymu z okazji rozmaitych świąt i uroczystości.

500–200 p.n.e. Uważa się, że cukier po raz pierwszy zaczęto rafinować w Indiach, z trzciny cukrowej, która miała wcześniej przywędrować tam z regionu Indonezji. Z Indii technika produkcji cukru (2) trafiła do krajów arabskich. Choć Rzymianie kupowali od Arabów oparte na tym produkcie słodkie cukierki, to sami cukru nie produkowali. Europejczycy, Krzyżowcy, z cukrem po raz pierwszy zetknęli się dopiero w XI wieku w Jerozolimie.

2. Tradycyjna indyjska prasa do trzciny cukrowej

X w. n.e. Na dworze cesarza Konstantyna VII Porfirogenety jedzono słodkie przetwory z jabłek, śliwek, róży, pigwy. Owoce obtaczano w cukrze, syropie lub miodzie. Znane już były naleśniki z cukrem, wafle, ciasta czy dania z mlekiem migdałowym. Cukier często był mieszany z przyprawami i uznawany za lekarstwo na układ pokarmowy. Stopniowo zaczęto stosować cukier w kuchni. 

1000 Kandyzowane migdały znane były od około tysięcznego roku naszej ery. Wiemy tym, ponieważ wspomina się o nich w starej perskiej książce kucharskiej i nazywa „lauzinaj” (3), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „to, co jest zrobione z migdałów”.

3. Jedna z postaci słodkiego przysmaku lauzinaj

średniowiecze Cukier stosowano jako lekarstwo na dolegliwości żołądkowe i był dawkowany tak jak lekarstwo, ale ze względu na wysoką cenę, mogli sobie nań pozwolić jedynie ludzie bardzo bogaci. W ówczesnej Europie popularnym przysmakiem były wszelkiego rodzaju pierniki. Z największych osiągnięć w cukiernictwie znane były Wenecja i Genua. W XV wieku na dworze księcia Ludwika Sforzy wydano przyjęcie, na którym wszystko wykonano z cukru, nawet talerze, obrus, naczynia i sztućce.

ok. XIII–XIV w. Przyrządzany ze zmielonych migdałów marcepan (4), przysmak rodem z Turcji, przywędrował do Europy prawdopodobnie razem z najazdami tureckimi, lecz spór Maciej Korwin, miał nawet grać w szachy figurami wykonanymi z marcepanu. Zwycięzca partii każdorazowo je zjadał. Za europejską stolicę marcepanu z czasem zaczęto uważać niemieckie miasto Lubeka. Występował w wielu odmianach, twardy i miękki, różnokolorowy, z dodatkiem bakalii, w towarzystwie owoców. Po kilku wiekach pod względem popularności w Europie zaczęła wyprzedzać go czekolada.

4. Turecki marcepan

XV–XVII w. We Włoszech wynaleziono cukierki o nazwie confetti. Składały się z pestek anyżu pokrytych cukrem. Nieco później w Mediolanie wynaleziono bezę a we Francji - pralinki. Ok. 1550 r. pojawiają się pierwsze zapiski o lizakach. Pierwotnie pomyślane jako lekarstwo, były w tamtym czasie mieszaniną gęstego syropu i ziół, w której zanurzano patyczek, pozostawiając go do stwardnienia.

XVI–XVII w. Upowszechnianie się lodów kształcie jaki znamy współcześnie. Mrożone desery były znane Chińczykom od trzech tysięcy lat, a do Europy trafiły, tak jak inne słodycze, za sprawą Arabów, którzy w X wieku przekazali receptury sorbetów Sycylijczykom. Współczesne lody stworzył renesansowy architekt i kucharz Bernardo Buontalenti (5), mrożąc kogel-mogel z mlekiem.

5. Bernardo Buontalenti i lody we Florencji

XVI–XIX w. Do Europy docierają pierwsze nasiona kakaowca. Przyrządzany z nich napój dał początek naszej dzisiejszej czekoladzie. Dopiero jednak w XVII wieku dodano do napoju cukier, a czekolada stała się słodyczą. Pierwszy sklep sprzedający czekoladę do picia został otwarty w Londynie w 1657 roku. Warto przypomnieć, że aż do XIX wieku czekolada była przeznaczona tylko do picia (6) nie do jedzenia. W Polsce czekolada zaczęła pojawiać się na początku XVIII w., a jej wielkim miłośnikiem był August II Mocny z dynastii Sasów. To za jego czasów powstała w Polsce pierwsza kawiarnia (wówczas kawiarnie kojarzyły się z miejscem nie tylko do serwowania kawy, ale i czekolady).

6. Pijalnia czekolady w siedemnastowiecznej Anglii

XVIII–XIX w. Problem z produkcją cukru w Europie był taki, że europejski klimat nie sprzyjał hodowli trzciny cukrowej, w związku z czym cukier był towarem importowanym, a więc luksusowym. W 1747 r. niemiecki chemik Andreas Sigismund Marggraf z Akademii Berlińskiej podczas prac nad wyodrębnieniem cukru z wybranych korzeni roślin okopowych odkrył, że najwięcej cukru znajduje się w korzeniu buraka, nazwanego cukrowym. Później Franz Karl Achard, uczeń Marggrafa opracował schemat produkcji cukru na skalę przemysłową i w 1802 r. na Śląsku w majątku Konary zostaje uruchomiona pierwsza na świecie cukrownia rafinująca cukier z buraka cukrowego.

XVIII–XIX w. Pierwowzorem współczesnej gumy do żucia, jest żywica z kory drzewa gumowego Pistacia lentiscus, której do oczyszczania zębów i odświeżania oddechu używali starożytni mieszkańcy Grecji. Majowie żuli sok z drzewa Sapodilla (pigwica właściwa), stosowany do dziś przy produkcji popularnej gumy. Indianie Ameryki Północnej, a po nich pierwsi osadnicy, używali soku ze świerka. W Ameryce nawyk ten rozszerzył się na białych osadników do tego stopnia, że w XVIII stuleciu ekstrakty gumy do żucia stały się przedmiotem handlu.

Pierwszą gumą do żucia produkowaną na sprzedaż, była guma świerkowa (7) produkowana od 1848 roku przez Johna Curtisa w jego domowym kuchennym piecu. Od roku 1850 Curtis zaczął produkować gumy parafinowe. Z czasem wyrób ten zaczęto coraz bardziej udoskonalać, uatrakcyjniać smakowo i zapachowo za pomocą ekstraktów i esencji owocowych.

W roku 1869 sposób wytwarzania gumy do żucia został opatentowany przez Wiliama Finley Semple. Pierwszą gumą uzyskaną z chicle (naturalnej gumy z soku gatunków pigwicy) wyprodukował Thomas Adams. Do użycia chicle (chciał z tego bezskutecznie wytworzyć gumę jako alternatywę kauczuku) zainspirował go meksykański generał, który miał zwyczaj żuć kawałki chicle i zaraził tym nawykiem syna Adamsa. Ten sam Thomas Adams w 1871 roku opatentował maszynę wytwarzającą gumę do żucia w ilościach przemysłowych.

7. Świerkowa guma do żucia Johna Curtisa

1847 Brytyjski przedsiębiorca Joseph Fry (8) jest osobą, które przypisuje się stworzenie „czekolady do jedzenia”. To on zmieszał kakao w proszku i tłuszcz kakaowy. W efekcie otrzymali czekoladę o konsystencji masy dające się wlewać do form i zestalającej się po pewnym czasie. Tym samym wyprodukował pierwszą tabliczkę czekolady. Pierwsza czekolada tego typu miała słodko-gorzki smak, jednak dość szybko zaczęto dodawać cukier osładzając czekoladę. W 1853 roku Joseph Fry zaczął produkować pierwszą markę stałej czekolady o nazwie „Cream Stick”.

8. Joseph Fry

1875 Henry Nestle i Daniel Peter produkują pierwszą czekoladę mleczną. Pierwszy dostarczył drugiemu, szwajcarskiemu chocolatierowi (cukiernikowi zajmujący się czekoladą), mleko w proszku potrzebne do wytworzenia takiego produktu.

1891 Pierwsze batony czekoladowe powstały w Holandii w fabryce firmy Kwatta. Produkowane były pod nazwą „Manoeuvre Chocolaad” (9) specjalnie dla wojskowego garnizonu w Bredzie i szybko stały się prawdziwym hitem wśród żołnierzy. Do dziś Holendrzy dobrze kojarzą opakowanie z charakterystycznym rysunkiem żołnierzyka, a samo słowo Kwatta do niedawna było synonimem czekoladowego batonika.

 9. Opakowanie batonu Manoeuvre Chocolaad

1906–28 Pierwszą gumę balonową wyprodukował w 1906 roku Frank Henry Fleer. Nazywała się „Blibber Blubber Bubble Gum” (10), ale nie zyskała popularności, bo była zbyt mało elastyczna i pękała. Wynalazek Fleera wykorzystał w 1914 roku William Wrigley, dodając aromat mięty i ekstrakty owocowe, w 1928 roku Walter Diemer jeszcze ulepszył jej recepturę tak, że guma stała się już mniej więcej takim produktem, jakim jest obecnie.

10. Stara reklama gumy do żucia Blibber Blubber Bubble Gum

XX w. U progu nowego wieku, w 1900 roku Milton S. Hershey opracował recepturę znanej odmiany czekolady Hersheya. W kolejnych dekadach wprowadzono wielką liczbę nowych rodzajów słodyczy na bazie nowych receptur czekolady i innowacyjnych dodatków, np. Tablerone (1908), Milky Way ( 1923), Snickers (1930), Mars (1932), KIT KAT (1937), Bounty (1951), Twix (1967). Drażetki M&M's z czekoladą Hersheya (11) powstały w Stanach Zjednoczonych w 1941 r. i obecnie są sprzedawane w ponad stu krajach. W 1980 roku powstały cukierki „Skittles”, które składały się z małych, kolorowych kulek o różnych smakach. Cukierki te stały się bardzo popularne, najpierw w USA potem na całym świecie.

11. Cukierki M&Ms

1921 Za twórcę i propagatora krówki (12) uchodzi Feliks Pomorski. W 1921 r. założył w Poznaniu wytwórnię słodyczy, która, choć posiadała w swojej ofercie ponad sto typów słodyczy, rynek zawojowała właśnie „krówkami” i wizerunkiem zwierzęcia na opakowaniu. Przepis na słodycze z cukru, mleka i masła Pomorski poznał, pracując w latach 1907 - 1921 w hotelu swojego wuja w Żytomierzu na Wołyniu. Także w dwudziestoleciu międzywojennym, powstało w fabryce Wedla w Warszawie słynne ptasie mleczko.

12. Krówki

1922 Niemiecki cukiernik Hans Riegel opracowuje koncepcję i tworzy z użyciem gumy arabskiej owocowego żelka „Tańczącego Misia”, który z czasem stałe się znanym produktem marki Haribo. Obecnie, zamiast gumy arabskiej, stosowana jest przede wszystkim żelatyna wieprzowa, skrobia lub agar-agar, tropikalny gatunek glonów.

Klasyfikacja słodyczy

Słodycze to świat, który nie ma precyzyjnych, „technicznych” definicji. Można powiedzieć, że najogólniej rzecz biorąc rzeczy o smaku słodkim i o stałej konsystencji. Jeśli chodzi jednak o kształty, tekstury, smaki, zapachy i kolory, to nie ma drugiej tak zróżnicowanej kategorii produktów spożywczych. Stąd też liczne podkategorie i podgrupy. Oto systematyka, której nie można powiedzieć, że jest pełna. Jest raczej próbą systematyki.

1. Najpopularniejsze w Polsce:

 • Czekolady - pod tym pojęciem można rozumieć zarówno klasyczne tabliczki, jak i różnego rodzaju smakowe czekolady, czekoladowe figurki oraz praliny. W  zależności od  zawartości kakao w suchej masie określane są  jak mleczne lub deserowe.
 • Cukierki - ogromna różnorodność małych, zwykle bardzo słodkich produktów wytworzonych w procesie rozpuszczania dużych ilości cukru w gorącej wodzie lub mleku, czasami powlekanych czekolada lub innymi masami, lub będącymi przeróżnymi wariacjami na temat kawałka czekolady z nadzieniem lub bez. Twarde cukierki oparte na cukrze są trwałe i zazwyczaj niedrogie. Do tej grupy należą m.in. karmelki, owocowe landrynki, miętusy, lizaki, a  także cała gama popularnych w Polsce odmian cukierków - kukułki, krówki, raczki, irysy, itd.
 • Ciastka to jednoporcjowe wypieki cukiernicze o mnogości kształtów i smaków. W zależności od składników mogą być przeznaczone do spożycia w ciągu kilkunastu dni lub kilku miesięcy. Do  popularnych ciastek zaliczamy np. herbatniki, markizy, delicje, biszkopty, kokosanki a także pierniczki.
 • Wafelki to cienkie kruche ciastka o charakterystycznej wzorowanej strukturze, które najczęściej przekładane są różnego typu kremami lub smakowymi masami, a dodatkowo bywają moczone w czekoladzie.
 • Batony - tak definiuje się niewielkie, słodycze o podłużnym kształcie przeznaczone do łatwego trzymania w dłoni. Najczęściej zawierają czekoladę i nadzienie, choć znane są również warianty np. ze spojonych płatków zbożowych, spajane miodem prażone ziarna, prasowane masy różnego rodzaju, czasem bez dużej zawartości cukru.
 • Galaretki i żelki to słodycze na bazie żelatyny lub pektyn, które odznaczają sprężystą, elastyczną konsystencją. Do tej kategorii zaliczyć można również popularne w za oceanem pianki marshmallows.
 • Gumy do żucia - rozpuszczalne lub nierozpuszczalne cukierki o konsystencji umożliwiającej długiej żucie - te najzdrowsze nie zawierają cukru i dostarczają organizmowi żadnych kalorii pozostając cały czas w ustach.

2. Najsłynniejsze słodycze z innych krajów:

 • Makaroniki - francuskie bezowe ciasteczka produkowane w żywej gamie kolorów i przekładane kremem.
 • Nugat - włoski przysmak z ubitych białek i miodu (cukru), formowany w twarde, ciągnące bloki i często zawierający orzechy.
 • Salmiakki - fińskie czarne cukierki o smaku lukrecji.
 • Mozartkugel - austriackie pralinki z marcepanem stworzone dla upamiętnienia słynnego kompozytora.
 • Daifuku - japońskie ciasteczka ryżowe nadziewane pastą z fasoli.
 • Lokum - tureckie kostki żelatynowe dostępne w oryginalnych smakach - od róży po pistacje.
 • Chałwa - bliskowschodni przysmak z pasty sezamowej.
 • Katzenzungen, czyli inaczej kocie języczki - tradycyjne czekoladki z Niemiec o kształcie klepsydry (lub kocich języków). 

M.U.