Lewitt LCT140 Air mikrofon pojemnościowy
Nazwa "mikrofony paluszkowe" wywodzi się bezpośrednio z angielskiego terminu pencil microphone i w sposób dość oczywisty opisuje kształt urządzenia. Mikrofony tego typu bywają też określane jako małomembranowe, czyli takie, w których membrana kapsuły pojemnościowej ma średnicę mniejszą niż 0,75”. Z kolei mikrofony z większymi membranami (od 0,75” do 1,2”) nazywane są wielkomembranowymi.
Ten podział jest czysto umowny, niemniej obecność "małej membrany” może wywołać wrażenie, że pojawi się problem z przetwarzaniem basów. Jest dokładnie odwrotnie. Mała, lekka membrana doskonale daje sobie radę z niskimi częstotliwościami. Niewielka średnica sprawia też, że naturalna częstotliwość rezonansowa membrany zostaje przesunięta wysoko w górę. Jest to istotne, ponieważ przy częstotliwościach, których długość fali jest czterokrotnie większa niż średnica membrany, fala akustyczna oddziałuje na membranę z wyrównaną fazą, a odpowiedź kapsuły spada o 6 dB/okt. wraz ze wzrostem częstotliwości.
Sztywność membrany (wynikająca z jej napięcia mechanicznego oraz obciążenia akustycznego z tyłu, kształtowanego przez otwory w elektrodzie stałej) działa odwrotnie: odpowiedź wzrasta o 6 dB/okt. wraz ze wzrostem częstotliwości. W efekcie uzyskuje się wyrównaną charakterystykę, której stopień wygładzenia zależy od budowy kapsuły. Zatem czym mniejsza średnica membrany, tym większa szansa na uzyskanie wyrównanej charakterystyki i spójnej charakterystyki kierunkowej.
Jedyny kłopot z kapsułami małomembranowymi stanowi niewielka czułość. W efekcie zachodzi konieczność większego wzmocnienia, co może zwiększyć poziom szumów. Każdy z zastosowanych podzespołów musi zatem pochodzić z najwyższej półki, więc topowe mikrofony paluszkowe potrafią być drogie; np. za DPA 4006 przyjdzie nam zapłacić blisko 9 tys. zł. Jak w tym kontekście wygląda produkt firmy Lewitt, kosztujący niecałe 600 zł?
Lewitt LCT140 Air - Konstrukcja
Lewitt LCT140 Air ma standardowe dla tego typu mikrofonów gabaryty, ale zastanawia jego niska waga (raptem 66 g), mogąca sugerować, że korpus wykonano z tworzywa. Nic bardziej mylnego – zarówno korpus, jak i wewnętrzne chassis są zrobione z aluminium.
Płytka główna mikrofonu jest gęsto najeżona elektroniką, w której szczególną uwagę zwraca mikrokontroler MSP430. Po co w mikrofonie układ, będący w swej istocie zminiaturyzowanym komputerem? Użyto go tutaj w bardzo prozaicznym celu – jako elementu sterującego dla trzech przełączników: charakteru brzmienia, filtru HPF i tłumika.
Kluczowa okazała się ekonomia – zastosowanie kontrolera wraz z tranzystorami wykonawczymi jest znacznie tańsze niż użycie wielostykowych przełączników. Ponadto znacząco zwiększa trwałość. Lewitt od samego początku słynął z nieszablonowych rozwiązań i tutaj otrzymujemy tego najlepszy przykład.
W praktyce
Elektretowa kapsuła z membraną o średnicy 17 mm ma relatywnie wąską charakterystykę nerkową, zaskakująco spójną aż do 125 Hz, doskonale nadając się np. do ujęć gitary akustycznej, nawet w takich wnętrzach, których akustyka jest daleka od doskonałości.
Na korpusie znajdują się czytelnie opisane przełączniki aktywujące tłumik 12 dB, filtr HPF 80 Hz oraz korekcję podbijającą pasmo od 5 kHz wzwyż (stąd Air w nazwie mikrofonu). Brzmienie jest bardzo wyrównane, szczegółowe i precyzyjne, a poziom szumów własnych pomijalny, jeśli mikrofon stosujemy dla źródeł dźwięku oddalonych od niego o nie więcej niż 1-2 m. Przy odległych planach i cichych sygnałach szumy stają się już bardziej słyszalne, choć i tak nagrany w ten sposób dźwięk pozostaje użyteczny.
Podsumowanie
LCT140 Air nie rozczaruje nikogo. Współczynnik jakości i funkcjonalności do ceny jest w jego przypadku rozbrajająco wysoki. Jeśli ktoś poszukuje markowego i niedrogiego mikrofonu do nagrań pojedynczych instrumentów akustycznych, a nawet całych sekcji czy składów instrumentalnych i wokalnych, to Lewitt będzie jednym z tych adresów, pod który należy się udać w pierwszej kolejności. Wszystko w tym mikrofonie mówi nam, że jest na wskroś nowoczesny, doskonale zaprojektowany i wykonany, a doświadczenie i renoma producenta są gwarancją udanego zakupu.
Cena: 599 zł
Producent: Lewitt www.lewitt-audio.com
Dystrybucja: Mega Music www.megamusic.pl
Tomasz Wróblewski