Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Użyj zoomu w nocnym krajobrazie

Użyj zoomu w nocnym krajobrazie
Jeżeli masz już w swoim portfolio klasyczne ujęcia, ukazujące gwiezdne smugi zarejestrowane w wyniku użycia długiego czasu naświetlania, dlaczego nie miałbyś spróbować zrobić czegoś bardziej ambitnego, takiego jak to niezwykłe „zoomowane” zdjęcie nieba, autorstwa Lincolna Harrisona?

Choć do połączenia ujęć w całość wykorzystany został Photoshop, to sam efekt osiągnięto w bardzo prosty sposób, od razu podczas realizowania ujęcia – wystarczyła zmiana ogniskowej obiektywu w trakcie naświetlania. Rzecz wydaje się prosta, ale aby uzyskać zachwycające rezultaty, należy zastosować pewien trik, który przedstawimy za chwilę. „Zdjęcie nieba złożone jest z czterech lub pięciu, wykonanych z odmiennymi wartościami zoomu, ujęć różnych części nieboskłonu (aby otrzymać więcej smug, niż w przypadku zarejestrowania jednej fotografii), a te zostały połączone za pomocą trybu mieszania warstw Jaśniej w Photoshopie” - mówi Lincoln. „Na ten obraz w tle nałożyłem następnie fotografię pierwszego planu, używając odwróconej maski”.

Dojście do efektu płynnego zoomowania przy tego typu zdjęciach wymaga nieco większej precyzji niż normalnie.

Lincoln wyjaśnia: „Ustawiłem 30-sekundowy czas otwarcia migawki, a następnie - przed rozpoczęciem naświetlania - lekko rozostrzyłem obiektyw. Po około pięciu sekundach zacząłem obracać pierścień regulacji zoomu, zwiększając kąt widzenia obiektywu i jednocześnie przywracając właściwe ustawienie ostrości. Rozostrzenie spowodowało, że jeden koniec smug jest grubszy, co sprawia wrażenie, że smugi gwiazd rozchodzą się od jednego punktu w centrum obrazu.

Największą trudność stanowi zachowanie niezmienionej pozycji aparatu. Używam statywu Gitzo z serii 3, który jest bardzo stabilny, ale to i tak nadal bardzo skomplikowane zadanie. Podobnie zresztą, jak obracanie z odpowiednią prędkością pierścieni regulacji ostrości i zoomu. Zwykle powtarzam cały proces około 50 razy, aby osiągnąć cztery lub pięć udanych zdjęć”.

Zacznij już dzisiaj...

  • Fotografuj w trybie manualnym i ustaw 30-sekundowy czas otwarcia migawki. W celu uzyskania jaśniejszego lub ciemniejszego obrazu, eksperymentuj z różnymi wartościami czułości i przysłony.  
  • Sprawdź, czy akumulator w aparacie jest w pełni naładowany i zabierz również ze sobą zapasowe ogniwo, o ile je masz; ciągłe sprawdzanie uzyskanych efektów na tylnym wyświetlaczu w niskiej temperaturze szybko wyczerpuje baterie.
  • Jeśli zoomowane smugi gwiazd nie są proste, to najprawdopodobniej statyw nie jest wystarczająco stabilny. (Sprawdź, czy złącza na nogach są mocno zaciśnięte.) Staraj się też nie używać zbyt dużej siły do obracania pierścieni na obiektywie.