Volkswagen Polo V serii

W numerze 6/2009 MT przedstawiliśmy najpopularniejszy samochód niemieckiej firmy Volkswagen, jakim jest model Golf ? już szóstej generacji. Golfa przypominamy dlatego, że właśnie w tym samochodzie po raz pierwszy u Volkswagena zastosowano przedni, ustawiony poprzecznie układ napędowy. Rok później, w marcu 1975 r. pojawił się kolejny model tej firmy, nieco mniejszy, o nazwie Polo, z tak samo umieszczonym układem napędowym. Pierwsze serie Golfa i Polo miały również podobną stylizację nadwozi. Projektowała je bowiem ta sama włoska firma Ital Design kierowana przez Giorgio Giugiaro.

[caption id="attachment_148" align="alignleft" width="300" caption="VW Polo 5-serii z nadwoziem stylizowanym przez zespół Waltera de Silva."]VW Polo 5-serii z nadwoziem stylizowanym przez zespół Waltera de Silva.[/caption]

Ukazywały się kolejne generacje (serie) modelu Polo: w 1981 r. ? seria II, w 1994 r. ? seria III, w 2001 r. ? seria IV i najnowszy samochód serii V, który miał swoją premierę w marcu 2009 r. podczas trwania genewskiego salonu samochodowego.

Nadwozie nowego Polo V, podobnie jak nadwozie Golfa VI, zaprojektowano pod kierunkiem szefa stylistów Volkswagena ? Waltera de Silva, tego samego włoskiego projektanta nadwozi, który pracował u FIATa, później w Alfa Romeo, a jeszcze później stworzył ciekawe kreacje nadwoziowe hiszpańskich Seatów.

De Silva projektując nadwozia Golfa VI i Polo V nie chciał wprowadzać zasadniczych zmian, np. nadawać im agresywnej stylizacji. Chciał natomiast, aby wizerunek tych pojazdów kojarzył się z poprzednimi ich generacjami. W przypadku nadwozia Polo określał je po angielsku ?anti-decorism? lub w języku ojczystym ?la semplicita?, czyli ?prostota? ? nadwozia bez zbędnych upiększeń. I rzeczywiście, Polo ma klasyczny, ?czysty? kształt, można powiedzieć, że nawet zachowawczy. Porównując go do architektury budynków ten styl nazwano by klasycznym modernizmem. W takim stylu zaprojektowano nadwozia Golfa VI i Polo V. Nic więc dziwnego, że oba pojazdy są do siebie podobne i Polo często jest nazywane ?małym Golfem?.

Nadwozia Golfa i Polo, pomimo zewnętrznego podobieństwa, mają konstrukcje odmiennie opracowane. Przede wszystkim osadzono je na różnych płytach podłogowych. Płyta Golfa VI została wykorzystana z Golfa V, natomiast płyta Polo V jest nową konstrukcją Grupy Volkswagena, wcześniej zastosowaną w Seacie Ibiza wprowadzonym do sprzedaży w 2008 r.

Nie tylko płyta podłogowa, ale i cała struktura nadwozia Polo V serii jest nowa. Opracowana z uwzględnieniem bezpieczeństwa. Ernst Lindner - prowadzący projekt Polo, wymieniając zastosowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa wskazał, że: ?Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ma wyrafinowana struktura kabiny pasażerskiej. To w jej konstrukcję nasi ludzie włożyli najwięcej pracy?. Podano też, że w porównaniu z poprzednią generacją Polo, w nowym podczas czołowego zderzenia udało się o 50 proc. obniżyć ryzyko deformacji przestrzeni dla nóg i o 20 proc. zwiększyła się ochrona jadących w przypadku uderzenia bocznego. Wyniki te uzyskano stosując zoptymalizowaną strukturę nadwozia i do jej budowy wykorzystując stale o wysokiej oraz bardzo wysokiej wytrzymałości na rozciąganie.

[caption id="attachment_149" align="alignleft" width="300" caption="Deska rozdzielcza Polo V przypomina tę z Golfa VI."]Deska rozdzielcza Polo V przypomina tę z Golfa VI.[/caption]

Konstruktorzy nadwozia Polo byli pewni wysokich ocen otrzymywanych w tzw. testach zderzeniowych przeprowadzanych przez niezależną europejską organizację ?New Car Assessment Program? (NCAP). Test taki ? przeprowadzony już w nowych warunkach, bardziej rygorystycznych, uwzględniających wyposażenie pojazdu z zakresu bezpieczeństwa biernego (pasy i poduszki bezpieczeństwa) oraz systemy wspierające kierowcę podczas jazdy ? potwierdził przewidywania konstruktorów. Na przykład w wyniku czołowego zderzenia z nieruchomą przeszkodą przy prędkości 64 km/h deformacja kabiny pasażerskiej była mała ? w samochodzie umieszczone manekiny odniosły niewielkie ?obrażenia?. W badaniach EuroNCAP Polo otrzymało najwyższą łączną ocenę pięciu gwiazdek. Na tę ocenę złożyło się: bezpieczeństwo dorosłych pasażerów ? 90 proc., bezpieczeństwo przewożonych dz

ieci ? 86 proc., bezpieczeństwo pieszych przy zderzeniu z samochodem ? 41 proc. i zastosowanie systemów bezpieczeństwa wspomagających kierowcę ? 71 proc.

Znamy już budowę struktury nadwozia chroniącą jadących w razie zderzenia. Warto więc dodać, że w skład podstawowego (Trendline) wyposażenia pojazdu wchodzą bezwładnościowe 3-punktowe pasy bezpieczeństwa dla 5 osób, w tym z pirotechnicznymi napinaczami dla jadących z przodu oraz 4 poduszki powietrzne ? 2 czołowe i 2 boczne przednie (wbudowane w oparcia przednich foteli) z dodatkowym systemem ochrony głowy tzw. typ Thorax. Z zakresu bezpieczeństwa czynnego, a więc wspomagającego prowadzenie pojazdu w wyposażeniu Trendline występuje system przeciwblokujący hamulce (ABS) z asystentem hamowania (EBA), czyli układem wspomagania nagłego hamowania.

 

Wymagania dotyczące ochrony pieszych spełniono przez wprowadzenie nowej konstrukcji zderzaka przedniego ? za jego zewnętrzną powłoką wbudowano element o nowym, przestrzennym kształcie (tzw. ?harfę?), który ulegając deformacji minimalizuje obrażenia nóg potrąconych pieszych, a pokrywę komory silnika umieszczono nad silnikiem w odległości pozwalającej na zmniejszenie obrażeń pieszego upadającego na samochód.

[caption id="attachment_150" align="alignleft" width="255" caption="Zawieszenie przednie i tylne samochodu VW Polo 5-serii."]Zawieszenie przednie i tylne samochodu VW Polo 5-serii.[/caption]

VW Polo V serii jest większy od poprzednika; dłuższy o 54 mm, szerszy o 32 mm i ma mniejszą wysokość o 18 mm. Większy jest rozstaw kół: przednich o 29 mm i tylnych o 30 mm oraz większy o 4 mm rozstaw osi. Wymiary te wskazują na lepszą niż w przypadku poprzednika stabilność w ruchu nowego Polo.

Stabilność Polo podczas jazdy wyczuwa kierowca, pomaga mu w tym również dobrze dobrane zawieszenie kół. A w ogóle to prowadzenie nowego Polo jest łatwe. Bardzo dobrze, płynnie działają urządzenia sterowania, kierowca ma dobrą widoczność i podczas manewrowania łatwo może określić obrys pojazdu.

W prowadzeniu pojazdu ułatwieniem jest obranie wygodnej pozycji za kierownicą ? w Polo do standardowego wyposażenia należą: regulacja wysokości fotela kierowcy oraz regulacja położenia kolumny kierownicy ? kąta pochylenia i poosiowa.

Samochód przeznaczony jest do przewozu 5 osób, ale 3 osoby siedzące z tyłu mają ciasno. Szerokość wnętrza nadwozia na wysokości podłokietników tylnych wynosi 1384 mm i do największych nie należy. Podobnie jak i podstawowa objętość bagażnika 280 dm3, np. Škoda Fabia II ma bagażnik większy o 20 dm3, nie mówiąc już o Hondzie Jazz (375 dm3).

Polo V wytwarzane jest w Landaben, na przedmieściach Pampaluny w północno-wschodniej Hiszpanii. Mentalność tam zamieszkałej ludności podobna jest do niemieckiej. Pracuje się dokładnie, co w połączeniu z nowoczesną technologią produkcji i dobrej jakości użytych materiałów składa się na wysoką jakość produkowanych samochodów.

Do napędu samochodu przewidziano duży wybór silników. Są to 4 jednostki benzynowe i 3 wysokoprężne. Odznaczają się niezawodnością w pracy i niewielkim zużyciem paliwa, a więc niewielką emisją CO2.

VW Polo V serii 1.4 85 KM ? dane techniczne

  • Nadwozie: samonośne, 5-drzwiowe typu hatchback, 5-miejscowe
  • Silnik: 4-suw., 4-cyl. rzędowy, 16-zaworowy, z zapłonem iskrowym, umieszczony poprzecznie z przodu, napędza koła przednie
  • Średnica cyl. x skok tłoka/poj. skokowa: 76,5x75,6 mm/1390 cm3
  • Stopień sprężania: 10,5:1
  • Moc maksymalna: 63 kW = 85 KM przy 5000 obr/min
  • Moment maksymalny: 132 Nm przy 3800 obr/min
  • Skrzynia biegów: mechaniczna, 5 biegów do jazdy w przód (opcyjnie automatyczna DSG o 7 przełożeniach do jazdy w przód)
  • Zawieszenie przednie: wahacze poprzeczne, kolumny McPherson, stabilizator
  • Zawieszenie tylne: poprzeczna belka skrętna, wahacze wzdłużne, sprężyny śrubowe, amortyzatory teleskopowe
  • Hamulce: hydrauliczne, dwuobwodowe diagonalne, ze wspomaganiem, ABS + EBA, tarczowe przy czterech kołach, hamulec postojowy działa na koła tylne
  • Ogumienie o wymiarach: 175/70 R14 lub 185/60 R15
  • Długość/szerokość/wysokość pojazdu: 3970/1682/1485 mm
  • Rozstaw osi: 2470 mm
  • Masa własna: 996 kg
  • Prędkość maksymalna: 177 km/h
  • Zużycie paliwa ? cykl miejski/pozamiejski/mieszany: 8,0/4,7/5,9 dm3/100 km

ilustracje: autor i Volkswagen AG

zp8497586rq