Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Oszczędność podczas jazdy, czyli czym jest ecodriving?

Oszczędność podczas jazdy, czyli czym jest ecodriving?
Ecodriving stał się ostatnio niezwykle popularnym pojęciem. Funkcjonuje on pośród kierowców, jest polecany im przez specjalistów, a wiedzę o nim przekazuje się także uczniom w szkołach jazdy. W efekcie każdy powinien o nim wiedzieć i wykorzystywać go w praktyce, ale… czy rzeczywiście tak jest?

Co kryje się pod nazwą ecodriving?

Ecodriving to pojęcie zaczerpnięte z języka angielskiego. Oznacza jazdę ekologiczną i ekonomiczną, czyli taką, która jednocześnie wspomaga portfel kierowcy, jak i jest wyrazem dbałości o środowisko naturalne. Jednocześnie jest to zbiór zasad, które - gdy są wykorzystywane - prowadzą do poprawy komfortu jazdy, oszczędności i chronią otoczenie.

Jakie konkretne korzyści dla kierowcy niesie ze sobą ecodriving?

Na każdym kierowcy ciąży wiele zobowiązań finansowych, takich jak przeglądy techniczne, serwisowanie samochodu, składki na ubezpieczenie OC i AC, czy wydatki eksploatacyjne. Nic więc dziwnego, że przy tych wszystkich nakładach szczególnie ważne dla większości z nich jest zmniejszenie kosztów stałych, związanych z zakupem paliwa czy wymianą oraz naprawą części.

Ecodriving pozwala właśnie na zwiększenie tych oszczędności. Jazda ekonomiczna pozwala obniżyć zużycie paliwa, a co za tym idzie, zmniejszyć ponoszone na nie koszty. Przyczynia się także do wolniejszego zużycia części takich jak m.in. klocki i tarcze hamulcowe, opony czy poszczególne elementy układów samochodowych. W efekcie ich naprawa lub wymiana konieczna jest znacznie rzadziej, co przekłada się na kolejne oszczędności.

Korzyści dla środowiska

Umiejętne prowadzenie pojazdu, a także dbałość o niego, przyczyniają się do zmniejszenia emisji szkodliwych produktów spalania. W efekcie powietrze wokół może być czystsze. Mniejsze zużycie poszczególnych elementów także przyczynia się do obniżenia poziomu zanieczyszczenia środowiska, choćby poprzez rzadszą ich utylizację.

Jakimi zasadami należy się kierować w ecodrivingu?

Najważniejsza w jeździe ekonomicznej jest płynność poruszania się samochodem. Dzięki odpowiedniej dynamice i płynności jazdy zmiany prędkości są minimalne. Przekłada się to na stałe zapotrzebowanie na paliwo, bez gwałtownego jego zwiększania. Z kolei brak częstego hamowania pozwala zachować w jak najlepszym stanie układ hamulcowy.

Kolejna zasada to stosowanie optymalnych obrotów silnika i biegów dostosowanych do aktualnej sytuacji na drodze oraz ukształtowania terenu. Dbałość o ten istotny szczegół ponownie pozwala uniknąć zwiększonego zapotrzebowania na paliwo, jak również tworzy optymalne warunki pracy dla silnika, obniżając szansę na jego uszkodzenie.

Niemniej ważne jest utrzymanie samochodu w dobrym stanie. Przykładem takiego działania może być dobór najlepszych opon do długiej jazdy, które pozwolą na zoptymalizowanie kosztów w trasie. O tym, jak je wybrać, przeczytać można w artykule "Opony na długą trasę - najlepsze parametry" na startmoto.pl. Warto przy tym pamiętać, że będą one także znacznie bardziej bezpieczne i komfortowe podczas użytkowania.

Również istotna będzie wymiana starych, wyeksploatowanych części na nowe. Dzięki temu nie tylko unikniemy niespodziewanej awarii i długofalowo obniżymy koszty użytkowania auta, ale również przyczynimy się do ochrony środowiska. Przykładowo, wymiana katalizatora, dokładnie opisana na stronie carsio.pl w tekście "Wymiana katalizatora - wszystko, co warto o tym wiedzieć!" może być skutecznym sposobem na zredukowanie szkodliwych spalin.

Czy ecodriving jest trudny?

W pierwszej chwili może się wydawać, że obowiązuje w nim wiele zasad, z których przynajmniej część wymaga ćwiczeń. Jeśli jednak zostaną one wyuczone na jak najwcześniejszym etapie, tym łatwiej będzie o nich pamiętać i stosować. W efekcie odwdzięczą się bardziej ekonomiczną i ekologiczną jazdą, co bez wątpienia doceni każdy kierowca.

Fot. materiały prasowe