Oszczędność podczas jazdy, czyli czym jest ecodriving?
Co kryje się pod nazwą ecodriving?
Ecodriving to pojęcie zaczerpnięte z języka angielskiego. Oznacza jazdę ekologiczną i ekonomiczną, czyli taką, która jednocześnie wspomaga portfel kierowcy, jak i jest wyrazem dbałości o środowisko naturalne. Jednocześnie jest to zbiór zasad, które - gdy są wykorzystywane - prowadzą do poprawy komfortu jazdy, oszczędności i chronią otoczenie.
Jakie konkretne korzyści dla kierowcy niesie ze sobą ecodriving?
Na każdym kierowcy ciąży wiele zobowiązań finansowych, takich jak przeglądy techniczne, serwisowanie samochodu, składki na ubezpieczenie OC i AC, czy wydatki eksploatacyjne. Nic więc dziwnego, że przy tych wszystkich nakładach szczególnie ważne dla większości z nich jest zmniejszenie kosztów stałych, związanych z zakupem paliwa czy wymianą oraz naprawą części.
Ecodriving pozwala właśnie na zwiększenie tych oszczędności. Jazda ekonomiczna pozwala obniżyć zużycie paliwa, a co za tym idzie, zmniejszyć ponoszone na nie koszty. Przyczynia się także do wolniejszego zużycia części takich jak m.in. klocki i tarcze hamulcowe, opony czy poszczególne elementy układów samochodowych. W efekcie ich naprawa lub wymiana konieczna jest znacznie rzadziej, co przekłada się na kolejne oszczędności.
Korzyści dla środowiska
Umiejętne prowadzenie pojazdu, a także dbałość o niego, przyczyniają się do zmniejszenia emisji szkodliwych produktów spalania. W efekcie powietrze wokół może być czystsze. Mniejsze zużycie poszczególnych elementów także przyczynia się do obniżenia poziomu zanieczyszczenia środowiska, choćby poprzez rzadszą ich utylizację.
Jakimi zasadami należy się kierować w ecodrivingu?
Najważniejsza w jeździe ekonomicznej jest płynność poruszania się samochodem. Dzięki odpowiedniej dynamice i płynności jazdy zmiany prędkości są minimalne. Przekłada się to na stałe zapotrzebowanie na paliwo, bez gwałtownego jego zwiększania. Z kolei brak częstego hamowania pozwala zachować w jak najlepszym stanie układ hamulcowy.
Kolejna zasada to stosowanie optymalnych obrotów silnika i biegów dostosowanych do aktualnej sytuacji na drodze oraz ukształtowania terenu. Dbałość o ten istotny szczegół ponownie pozwala uniknąć zwiększonego zapotrzebowania na paliwo, jak również tworzy optymalne warunki pracy dla silnika, obniżając szansę na jego uszkodzenie.
Niemniej ważne jest utrzymanie samochodu w dobrym stanie. Przykładem takiego działania może być dobór najlepszych opon do długiej jazdy, które pozwolą na zoptymalizowanie kosztów w trasie. O tym, jak je wybrać, przeczytać można w artykule "Opony na długą trasę - najlepsze parametry" na startmoto.pl. Warto przy tym pamiętać, że będą one także znacznie bardziej bezpieczne i komfortowe podczas użytkowania.
Również istotna będzie wymiana starych, wyeksploatowanych części na nowe. Dzięki temu nie tylko unikniemy niespodziewanej awarii i długofalowo obniżymy koszty użytkowania auta, ale również przyczynimy się do ochrony środowiska. Przykładowo, wymiana katalizatora, dokładnie opisana na stronie carsio.pl w tekście "Wymiana katalizatora - wszystko, co warto o tym wiedzieć!" może być skutecznym sposobem na zredukowanie szkodliwych spalin.
Czy ecodriving jest trudny?
W pierwszej chwili może się wydawać, że obowiązuje w nim wiele zasad, z których przynajmniej część wymaga ćwiczeń. Jeśli jednak zostaną one wyuczone na jak najwcześniejszym etapie, tym łatwiej będzie o nich pamiętać i stosować. W efekcie odwdzięczą się bardziej ekonomiczną i ekologiczną jazdą, co bez wątpienia doceni każdy kierowca.
Fot. materiały prasowe