Roli Seabord Block - klawiatura sterująca i kontroler

Roli Seabord Block - klawiatura sterująca i kontroler
Jakiś czas temu opisywaliśmy rewolucyjny kontroler muzyczny Roli Seaboard Rise 25. Rzecz sama, jakkolwiek rewolucyjna i funkcjonalna, jest jednak dość kosztowna. Teraz natomiast mamy małą i relatywnie niedrogą klawiaturę Roli, tworzącą wraz z innymi elementami Blocks cały ekosystem zaawansowanych sterowników MIDI. Wykorzystuje się w nich dotyk, nacisk, zwolnienie, posuw i uderzenie. A wszystko w tym samym czasie.

Oszałamiająca kariera, jaką zrobiła silikonowa klawiatura 5D Seaboard firmy Roli, w połączeniu z bardzo sprawnym zarządzaniem realizowanym przez jej założyciela Rolanda Lamba, bardzo szybko zaowocowała błyskotliwym sukcesem finansowym. Obecnie Roli to jeden z wiodących podmiotów w zakresie najnowszych technologii związanych z produkcją muzyczną. W skład całej korporacji wchodzi m.in. witryna społecznościowa Blend.io, dominująca na rynku platforma dla deweloperów audio JUCE (zdecydowana większość wtyczek audio powstaje w oparciu o ten właśnie framework), a także utytułowana firma FXpansion, mająca w swej ofercie takie klasyki, jak BFD3, Geist2 czy Strobe2. Niedawno do Roli dołączył też znany muzyk i producent (a także aktywny przedsiębiorca) Pharrell Williams.

 

Blokersi

Seria Roli Blocks, do której należy też najnowsza klawiatura Seaboard Block, to wyjątkowe połączenie innowacji, technologii i najwyższej jakości wykonania z ukierunkowaną na kreatywną pracę funkcjonalnością. Bazujące na dotykowo-naciskowym sterowaniu minimoduły pracują bezprzewodowo przez Bluetooth, łączą się magnetycznie w różnych konfiguracjach i pozwalają na tworzenie wieloelementowych struktur modułowych, które można rozbudowywać wedle potrzeb. Moduły Lightpad mogą pełnić funkcję efektownych wizualnie instrumentów dających nieprawdopodobne możliwości ekspresji. Z kolei Live, Loop i Touch Block są wielofunkcyjnymi kontrolerami, ale też przemyślnie skonstruowanymi elementami pośredniczącymi w strukturze modułowej z serii Block.

W całym ekosystemie brakowało jedynie klawiatury, która pod postacią Seaboard Block właśnie pojawiła się w sprzedaży. Jest ona dostępna także w ramach pakietu Songmaker Kit, wraz z modułem Lightpad M oraz kontrolerem Loop Block i ochronnym futerałem. Bezprzewodowość i magnetyczne połączenia pozwalają ustawić wszystkie trzy elementy zestawu tak, jak nam jest wygodnie, z klawiaturą z lewej lub prawej strony.

Manuał Roli Seaboard tylko w ogólnych zarysach przypomina klawiaturę. W istocie daje on możliwości ekspresji niedostępne dla innych kontrolerów MIDI, ponieważ wszystkie elementy kształtowania dźwięku można uzyskać jednym palcem, wykorzystując uderzenie, nacisk, docisk i posuw.

 

Funkcjonalność

Pod względem jakości wykonania i standardu opakowania, to, co oferuje Roli Seaboard Block, nie odbiega od poziomu produktów Apple. W pudełku znajdziemy dwuoktawową klawiaturę 5D z wbudowanym akumulatorem, portem USB-C i czterema złączami magnetycznymi do podłączania innych modułów. Klawiaturę można rozbudowywać obustronnie o kolejne dwuoktawowe moduły, jeśli poczujemy potrzebę poszerzenia skali granych na niej dźwięków. Do klawiatury dołączono kabel USB-C/USB-A.

Seaboard Block współpracuje z komputerem Mac/PC z wykorzystaniem oprogramowania Blocks Dashboard. Do bezpłatnego pobrania są ROM-plery Equator Player i FXpansion Strobe2 Player, program DAW Tracktion Waveform w wersji 8 oraz trzymiesięczna wersja próbna MaxMSP. Przy współpracy przez Bluetooth z urządzeniami przenośnymi możemy skorzystać z aplikacji Noise, będącej ROM-plerem i wielościeżkowym rejestratorem z podstawowymi funkcjami miksu i edycji.

Roli Seaboard Block dostępny jest też w kosztującym 2499 zł zestawie Songmaker Kit, zawierającym Lightpad Block M, Loop Block oraz pokrowiec Snapcase.

 

Konstrukcja

Urządzenie ma zwartą, solidną obudowę, której całą górną część zajmuje manuał. Nazwanie go klawiaturą chyba niezbyt dobrze oddaje to, czym jest w istocie. Owszem, ma standardową formę klawiatury i rozkład „klawiszy”, ale na tym podobieństwa się kończą. W istocie mamy do czynienia z elementami określanymi przez producenta jako keywaves, reagującymi na dotyk, nacisk, docisk i przesuwanie palcami w pionie i w poziomie. Stąd też nazwa 5D, sugerująca możliwość oddziaływania w pięciu wymiarach. Wynikające z tego faktu możliwości ekspresji są nie do uzyskania w ramach jakiegokolwiek innego instrumentu. Do tego dochodzi pełna aktywność całej przestrzeni nad i pod manuałem, pozwalająca uzyskać np. efekty glissando lub wykorzystać ją jako kontroler do płynnej zmiany innych parametrów niż typowo muzyczne.

Z przodu znajdziemy przycisk pełniący rolę włącznika zasilania, któremu towarzyszą diody aktywności oraz nawiązania połączenia Bluetooth (w trybie LE), którego teoretyczny zasięg wynosi ok. 15 m. Sześciostykowe magnetyczne złącza, w nomenklaturze Roli noszące nazwę DNA Connector, pozwalają nie tylko na stabilne utrzymywanie modułów Block jeden przy drugim, ale służą też do przesyłania informacji oraz napięcia zasilania między blokami. Dzięki temu tylko jeden blok z całego zestawu może być podłączony przez USB do komputera, zasilając wszystkie pozostałe i ładując ich akumulatory. Czas pracy na litowo-polimerowym akumulatorze w Seaboard Block szacowany jest na ok. 10 godzin, a pełne ładowanie trwa ok. 4 godzin.

Port USB-C w kontrolerze pozwala dostarczać napięcie do urządzenia, funkcjonując też jako wyjście MIDI. Seaboard Block może współpracować z komputerami wyposażonymi w systemy operacyjne od Windows 7 wzwyż i od OS X 10.10 wzwyż. Urządzenia mobilne, których chcielibyśmy użyć wraz z kontrolerem, muszą mieć co najmniej iOS 9.0 (od iPhone 6/6 Plus oraz iPad Air wzwyż), albo Google Pixel lub Pixel 2.

W porównaniu do również dwuoktawowego kontrolera Seaboard Rise 25, Seaboard Block jest o ok. 20% mniejszy, nie ma dotykowych suwaków, panelu dotykowego XY oraz innych kontrolerów. Mamy też nieco mniejsze (choć równie funkcjonalne) keywaves, a oktawy możemy przełączać elementami dotykowymi w prawym i lewym górnym rogu. Jeśli komuś brakuje funkcji z Rise 25, można je z powodzeniem wdrożyć, korzystając z modułów Touch Block oraz Lightpad Block.

Blocks Dashboard to program, w którym dokonujemy konfiguracji każdego z naszych Blocków - w tym przypadku klawiatury Seabord Block.

 

W praktyce

Do zarządzania ustawieniami kontrolera służy aplikacja Blocks Dashboard, która w ramach jednego okna obsługuje wszystkie elementy z serii Block. W przypadku Seaboard Block mamy możliwość aktywowania czterech domyślnych trybów pracy: MPE, Multi Channel, Piano i Single Channel. Pierwszy przeznaczony jest do współpracy z instrumentami i programami obsługującymi ten tryb ekspresji, a na dobry początek z jego możliwościami można się zapoznać po uruchomieniu instrumentu Equator Player. Szczególnie fascynująco przedstawia się możliwość niezależnej manipulacji pojedynczych dźwięków w ramach akordu, pozwalająca wejść w rejony niedostępne dla jakichkolwiek innych kontrolerów.

Tryb Multi Channel to standardowy tryb pracy klawiatury, w którym może ona pracować na wybranym przez nas zakresie kanałów od 1 do 16. Funkcja Piano przeznaczona jest dla osób, które oczekują funkcjonalności standardowej klawiatury, bez wszystkich dodatków właściwych dla manuału Seaboard. I wreszcie tryb Single Channel, w którym kontroler pracuje tylko na jednym, wskazanym przez użytkownika kanale. Nazwy wszystkich tych trybów są umowne, ponieważ każdy z nich można dowolnie zaprogramować, nadać mu własną nazwę, albo usunąć.

Wszystko to w połączeniu ze specyficznym w dotyku i obsłudze manuałem daje niesamowity komfort pracy z dźwiękiem, który dosłownie czujemy pod palcami. Przy odpowiedniej konfiguracji nasz sposób gry i podejście do tworzenia muzyki może się przenieść na zupełnie inny poziom, zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystanie możliwości ekspresji. Owszem, trzeba się nauczyć w pełni wykorzystywać te możliwości - w końcu zamiast 24 klawiszy mamy tu 24 wielofunkcyjne kontrolery. Oprócz wydobywania dźwięku z określoną dynamiką możemy jednocześnie sterować innymi parametrami, które sami zmapujemy w zależności od potrzeb. Istnieje zatem możliwość sterowania filtrem poprzez przesuwanie lub nacisk, albo zdefiniowania wybranych kontrolerów w trybie włącz/wyłącz. To ostatnie pozwala np. uruchamiać inne warstwy brzmieniowe lub określone elementy aranżacji, jak pogłos czy echo dla danego dźwięku.

Warto wspomnieć, że opisywane urządzenie produkowane jest w Stanach Zjednoczonych. Wprawdzie są to Meksykańskie Stany Zjednoczone, a nie Stany Zjednoczone Ameryki, ale zawsze to Ameryka Północna…

Dostępny bezpłatnie Noise dla urządzeń przenośnych współpracuje z Seaboard Block za pośrednictwem Bluetooth, pozwalając nagrywać i miksować trwające do kilku taktów sekwencje. Wykorzystuje do tego znajdujące się w aplikacji brzmienia, które doskonale reagują na sposób gry. Odpłatnie są też dostępne zestawy barw firmowanych przez znanych wykonawców. Sam Noise może pracować również bez klawiatury, pełniąc funkcję efektywnego szkicownika pomysłów.

 

Podsumowanie

Pod postacią Seaboard Block nowatorska technologia unikalnych kontrolerów MDI stała się dostępna dla osób, których nie stać na dwukrotnie droższy (choć wciąż dwuoktawowy) Seaboard Rise 25, nie mówiąc już o kosztującej małą fortunę wersji Rise 49. Praca z takim narzędziem daje nam niesamowite możliwości, choć wciąż bardzo dużo będzie zależało od używanego oprogramowania. Pełnię możliwości w tym zakresie oferuje syntezator Equator; w innych możemy liczyć co najwyżej na obsługę podstawowych parametrów. Chcąc więcej, musimy dokonać samodzielnego przypisania kontrolerów do wybranych parametrów, co dla kreatywnych muzyków nie jest wcale takim złym rozwiązaniem.

Roli w tym zakresie produktów nie ma żadnej konkurencji na rynku i jest mocno wątpliwe, czy jakakolwiek w najbliższym czasie się w ogóle pojawi. Seaboard Block, zwłaszcza w połączeniu z innymi Blockami, to klasa sama dla siebie. Jest to w zasadzie instrument MIDI, który daje użytkownikowi niesamowite możliwości w zakresie ekspresji oraz sposobu wydobywania i kształtowania dźwięku.

Tomasz Wróblewski

 

Cena: 1190 zł

Producent: Roli; www.roli.com