Tworzenie muzyki. Programowanie partii syntezatora

Tworzenie muzyki. Programowanie partii syntezatora
e-suplement
W ubiegłym miesiącu pokazaliśmy, w jaki sposób można zaprogramować partie basu oraz perkusji w programie Sony Acid Xpress 7, który każdy może pobrać bezpłatnie ze strony www.acidplanet.com. Teraz zajmiemy się dalszą pracą nad naszym projektem muzycznym, który zacznie już przypominać konkretną aranżację.

Każdy utwór muzyczny ma swoją strukturę (zwaną aranżacją), która sprawia, że ma on określony charakter brzmieniowy oraz klimat. Inaczej aranżuje się utwory rockowe, inaczej akustyczne ballady, inaczej utwory hip-hopowe, a jeszcze inaczej utwory elektroniczne przeznaczone do odtwarzania w klubach, ogólnie znane pod pojęciem dance.

Współczesne programy DAW pozwalają na tworzenie (produkcję) muzyki z uwzględnieniem każdej z tych aranżacji, ale z uwagi na obecność tzw. siatki tempa i wszystkie funkcje ułatwiające pracę w równym, niezmieniającym się rytmie oraz dostępność pokładowych syntezatorów w postaci instrumentów wirtualnych, szczególnie predestynowane są do tworzenia elektronicznej muzyki tanecznej.

Jeśli jednak wolimy nagrywać muzykę, której aranżacja opiera się na partii gitary akustycznej oraz naszym śpiewie, wówczas nie musimy się sugerować ową siatką tempa (która cały czas pozostaje widoczna), ale możemy wyłączyć przyciąganie do niej poszczególnych zdarzeń (klipów) przyciskiem funkcyjnym F8. Wówczas to podczas przemieszczania klipów nie będą się one ?przyklejać? do znaczników i możemy nimi swobodnie operować, niezależnie od aktualnie ustawionego tempa projektu.

 

 

Przeczytaj także
Magazyn