Tworzenie muzyki. Przesiadka na program Reaper

Tworzenie muzyki. Przesiadka na program Reaper
e-suplement
Po naszym wstępnym zapoznaniu się z tworzeniem muzyki w środowisku komputerowym z wykorzystaniem bezpłatnego programu Sony Acid Xpress nadeszła pora na ?przesiadkę? na znacznie poważniejszy i już w pełni profesjonalny DAW, jakim jest Cockos Reaper.

Cockos Reaper (www.reaper.fm) jest aplikacją, która pod względem funkcjonalnym dorównuje takim klasycznym systemom programowym jak Pro Tools, Cubase, Logic czy Sonar, a pod wieloma względami nawet je przewyższa. Reaper został stworzony przez ten sam zespół programistów, którzy mają na swoim koncie takie aplikacje jak Gnutella czy Winamp. Jest często aktualizowany, dostępny w wersji 32- i 64-bitowej zarówno dla komputerów Windows jak i Mac OS X, a przy tym zajmuje bardzo niewiele miejsca na naszym dysku, jest wyjątkowo ?nieinwazyjny? jeśli chodzi o jego obecność w systemie operacyjnym i ma funkcję, której próżno szukać u konkurencji ? może pracować w wersji portable. Oznacza to, że mając program na wtyczce USB możemy go uruchomić na każdym komputerze, do którego wtyczka ta zostanie podłączona. Dzięki temu pracę nad naszym utworem rozpoczętą w domu, możemy kontynuować np. na komputerze w szkolnej pracowni informatycznej, cały czas mając przy sobie wszystkie dane i efekty naszej pracy.

Program Reaper jest komercyjny, ale można z niego nieodpłatnie korzystać przez 60 dni bez żadnych ograniczeń. Po tym okresie czasu, jeśli chce się korzystać z programu legalnie, należy wykupić licencję w cenie 60 dolarów, choć sama funkcjonalność programu się nie zmienia - w dalszym ciągu wszystkie jego opcje są aktywne, tyle tylko, że program przypomina nam o konieczności zarejestrowania.

Reasumując powyższe, Reaper jest najtańszym i najbardziej wygodnym w obsłudze profesjonalnym programem DAW, który pozwala na pracę z wykorzystaniem wszystkich tych narzędzi, które mają zawodowe systemy studyjne.

Przeczytaj także
Magazyn