Aplikacje do gry i treningu w szachy

Aplikacje do gry i treningu w szachy
Poniżej przedstawiamy test pięciu aplikacji do gry i treningu w szachy.

Real Chess 3D

Wielkim atutem tej aplikacji jest realistyczna grafika 3D. Uważa się też, że charakteryzuje ją wysoki wskaźnik wykorzystania sztucznej inteligencji, z którą można się sprawdzić na czterech poziomach trudności. Ponadto, jak przystało na pełnowartościową appkę szachową, umożliwia rywalizację z wybranym przeciwnikiem online.

Dostosujemy też w niej wygląd szachownicy i ustawimy relaksacyjną muzykę. W trybie partii z drugim graczem przydatna staje się opcja obrotu szachownicy o 180 stopni. Istnieje również możliwość zapisu partii w dowolnie wybranym momencie, a w planowaniu strategii niewątpliwie pomocna jest historia wszystkich ruchów, dostępna w prawej części ekranu.

Wadą aplikacji są dość mocno inwazyjne reklamy, które znikają dopiero po wykupieniu płatnej wersji. Ogólnie jednak jest to dobra i przyjazna propozycja dla osób pragnących nauczyć się gry w szachy - a także dla tych, którzy zwracają szczególną uwagę na aspekty estetyczne.

Real Chess 3D

Producent: EivaaGames
Platformy: Android, iOS
Oceny:
Możliwości: 9/10
Łatwość obsługi: 6/10
Ocena ogólna: 7,5/10

Chess

Program oferuje dziesięć poziomów gry - od podstawowego do uchodzącego za bardzo trudny. Aplikacja jest zatem przydatna dla zawodników prezentujących bardzo różne umiejętności. Jednym z najważniejszych jej atutów jest zaawansowany silnik szachowy, który uczy znanych otwarć, pokazując, jak najlepiej je rozegrać.

W appce można rywalizować online z szachistami z całego świata - albo jako gość bez rankingu, albo szachista z określonym rankingiem, który powstaje na podstawie zakończonych już w programie gier. Trzeba jednak w tym celu zarejestrować konto w serwisie internetowym freechess.org.

Z komputerem można mierzyć się w dwóch trybach: Blitz (błyskawicznym) oraz Standard (klasycznym). Ponadto da się ustawić trzy kolory szachownicy. W bezpłatnej wersji pojawiają się reklamy, na szczęście nie tak uciążliwe, jak w przypadku Real Chess 3D. Klienci narzekają jednak na zawieszanie się programu...

Chess

Producent: Big Bull Games
Platformy: Android
Oceny:
Możliwości: 9,5/10
Łatwość obsługi: 6,5/10
Ocena ogólna: 8/10

Chess Tactics Pro (Puzzles)

Aplikacja w swojej bazie zawiera zadania taktyczne dla graczy znajdujących się na rozmaitym poziomie. Rozwiązywanie "zadanych" problemów jest oceniane i wpływa na rejestrowany poziom użytkownika, nazywany Elo. Gracz może przy tym podglądać historię swoich postępów.

Zadania stawiane przez program są wysokiej jakości i gwarantują unikalne rozwiązania. Stopień trudności rozciąga się od problemów dla początkującego do tych przeznaczonych dla graczy zaawansowanych (2000+ Elo).

Aplikacja pozwala na ustawianie motywów graficznych. Niestety, darmowa wersja zawiera reklamy, choć nie są one zanadto inwazyjne. Program uczy taktyki gry, pokazuje też ryzykowne, ale opłacalne posunięcia, promujące grę agresywną i skuteczną, zamiast zachowawczej.

Chess Tactics Pro (Puzzles)

Producent: LR Studios
Platformy: Android, iOS
Oceny:
Możliwości: 9/10
Łatwość obsługi: 8/10
Ocena ogólna: 8,5/10

Szachy Online

To aplikacja portalu ChessFriends. com, który może się pochwalić prawie dwoma milionami zarejestrowanych graczy na całym świecie. Poziom zawodników w tej licznej społeczności pozostaje na tyle różnorodny, że każdy jest tu w stanie znaleźć dla siebie godnego przeciwnika.

W aplikacji można grać wg różnych limitów czasowych, w trybie szachów klasycznych, Blitz i Bullet. Rywalizując, każdy pracuje na swoją punktację i miejsce w rankingu. Z danych tych powstają później statystyki, analizy, wykresy itp. Można też zmierzyć się z maszyną, także w trybie offline, na dwudziestu różnych poziomach trudności.

Użytkownik aplikacji ma w niej swoje konto, z którego jest w stanie korzystać poprzez rozmaite platformy, pecety i różnego rodzaju urządzenia przenośne. Appka sprawnie obsługuje wiele języków świata.

Szachy Online

Producent: ChessFriends.com
Platformy: Android, iOS, Win
Oceny:
Możliwości: 9,5/10
Łatwość obsługi: 8,5/10
Ocena ogólna: 9/10

Szachy · Graj i Ucz się, Chess.com

Aplikacja mobilna również oparta na serwisie internetowym - popularnej platformie, zrzeszającej graczy z całego świata. Pozwala odbywać partie w różnych trybach i najpopularniejszych tempach, a także wziąć udział w turniejach. Ponadto oferuje ok. 50 tys. ćwiczebnych zadań taktycznych.

Osoba korzystająca z tej aplikacji ma dostęp do tysięcy filmów oraz interaktywnych lekcji prowadzonych przez czołowych arcymistrzów. Jeśli nie chcemy grać z ludźmi, możemy zmierzyć się z komputerem, którego poziom dostosowujemy do swoich potrzeb. W przypadku gry z maszyną otrzymujemy też możliwość przeprowadzania szczegółowych analiz partii, w celu wykrycia np. popełnionych błędów.

Materiały instruktażowe i edukacyjne są codziennie aktualizowane. Dla chętnych przeznaczono forum użytkowników, pełne mniej lub bardziej specjalistycznych dyskusji. Program oferuje też m.in. przeglądarkę otwarć, uczącą skutecznych sposobów rozpoczynania pojedynków. Istnieje również możliwość konfiguracji wyglądu szachownicy figur i tła.

Szachy · Graj i Ucz się, Chess.com

Producent: Chess.com
Platformy: Android, iOS, Web
Oceny:
Możliwości: 9,5/10
Łatwość obsługi: 9,5/10
Ocena ogólna: 9,5/10

Zobacz także:

Najciekawsze aplikacje i gry edukacyjne
Test aplikacji: jak zarobić pieniądze w smartfonie
Appki muzyczne