Najciekawsze aplikacje i gry edukacyjne

Najciekawsze aplikacje i gry edukacyjne
Poniżej przedstawiamy test pięciu najciekawszych aplikacji i gier edukacyjnych.

YEP Academy

To gra tekstowa, tzw. paragrafówka, przeznaczona dla jednego użytkownika i oparta na jego wyobraźni. Jej przebieg zależy od podejmowanych przez niego decyzji.Na samym początku "spotyka" on i rozwija sztuczną inteligencję, czyli algorytm HalX, który - zależnie od tego, co użytkownik wybierze w pierwszym etapie - przekierowuje go w jeden ze światów: cyberprzestępców, niebezpiecznych korporacji, gangsterów lub służb śledczych.

Kolejne decyzje, niczym w filmie fabularnym, napędzają scenariusz, który zapewnia wiele możliwych ścieżek rozwoju akcji. Po drodze trzeba rozwiązywać zadania i budować swoją postać. 

Zadania związane są z kilkoma umiejętnościami: komunikacją, przedsiębiorczością, analityką i podejmowaniem decyzji, rozumieniem siebie, interakcją i budowaniem sieci kontaktów, wyrażaniem siebie i rozwojem osobistym. Na każdym etapie gra staje się coraz trudniejsza, a celem jest rozwój kompetencji.

Dla przykładu, jeśli sprawdzimy się w czytaniu wykresów i odczytywaniu z nich ważnych informacji, zdobędziemy umiejętności analityczne. Po skończeniu gry otrzymujemy certyfikat potwierdzający przejście szkolenia z zakresu rozwoju danych kompetencji.

YEP skierowana jest do młodych osób w wieku 16-30 lat. Formuła i charakter tej gry są dostosowane do obecnych realiów i zainteresowań młodzieży, która w ciągu dnia wielokrotnie zagląda do smartfonów, szukając w dostępnych na nich serwisach i aplikacjach rozrywki oraz wiedzy i informacji.

YEP Academy
Producent: On The Wave Digital
Platforma: Android, iOS 
Oceny:
Możliwości: 9/10
Łatwość obsługi: 8/10
Ocena ogólna: 8,5/10

Quizlet

title
text

Quizlet to aplikacja do utrwalania posiadanej wiedzy, przede wszystkim w nauce języków obcych. Metodą utrwalania jest nic innego, jak używanie wirtualnych fiszek. Możemy tworzyć na smartfonie ich własne zestawy, zależnie od aktualnego materiału, lub przeglądać fiszki stworzone przez innych użytkowników.

Quizlet pozwala uczącym się współdzielić materiały, a nawet umożliwia nauczycielom przygotowanie materiału dla swoich uczniów.

Program podzielono na dwie części. Pierwsza z nich obejmuje dodawanie nowych fraz do programu, wraz z ich tłumaczeniem w interesującym nas języku. Drugi etap to nauka, gdzie z pomocą przychodzą tryb quizowy oraz gry w pary.

Quizlet oferuje w pełni spolszczony interfejs, co znacznie ułatwia jego obsługę. Ciekawą funkcją jest wspomniana możliwość udostępniania gotowych fiszek znajomym, przez co nauczyciele języków obcych mogą szykować swoich uczniów do kartkówek oraz prac klasowych w nowy, łatwiejszy do przyswojenia dla młodego pokolenia sposób.

W podstawowej wersji aplikacja Quizlet na smartfony jest darmowa, ale wyświetla reklamy. Jeśli chcemy się ich pozbyć na rok, musimy uiścić miesięczną opłatę w wysokości 4,59 lub 54,99 zł.

Quizlet
Producent: Quizlet
Platforma: Android, iOS 
Oceny: 
Możliwości: 7,5/10
Łatwość obsługi: 8,5/10
Ocena ogólna: 8/10

Polska ortografia - język polski

Aplikacja o nazwie Polska ortografia jest przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą poćwiczyć zasady rodzimej ortografii. Nadaje się nie tylko dla uczniów szkół podstawowych czy średnich, ale także dla dorosłych, którzy pragną przypomnieć sobie te wiadomości, których już nie pamiętają.

Użytkownik może wybierać z ogromnej liczby testów, w przejrzysty sposób przyporządkowanych do kilku kręgów tematycznych. Przeważająca większość testów jest bezpłatna. Wyniki są oceniane i zapisywane, dzięki czemu istnieje możliwość późniejszego sprawdzenia popełnionych błędów.

Aplikację podzielono na obszary tematyczne. W zależności od potrzeb można doskonalić się np. w poprawnej pisowni wyrazów z ó lub u, ch lub h, partykuł by, bym, byś, zasad pisania łącznie albo osobno, wielką lub małą literą, interpunkcji, gramatyki zdania i wielu innych zagadnień, z którymi zmaga się nie tylko uczeń w szkole.

Polska ortografia - język polski
Producent: Eductify
Platforma: Android, iOS 
Oceny: 
Możliwości: 8/10
Łatwość obsługi: 9/10
Ocena ogólna: 8,5/10

Lumosity

Program przygotowany przez naukowców, pozwalający rozruszać szare komórki. Lumosity to ćwiczenia składające się z ponad 25 różnych gier, bazujących na badaniach kognitywnych i neuropsychologicznych. Indywidualny cykl jest dostosowywany do możliwości i poziomu każdego z użytkowników.

Lumosity oferuje gry logiczne i zadania, poprawiające pamięć, koncentrację oraz szybkość podejmowania decyzji. Aplikacja niesie korzyści nie tylko dla użytkowników, ale także dla naukowców, którzy analizując wyniki, mogą lepiej poznać działanie ludzkiego mózgu.

Obsługiwane języki to: angielski, francuski, hiszpański, japoński, niemiecki i portugalski. Aby dostosować język aplikacji, trzeba zmienić ustawienia języka w urządzeniu. Jeśli tego nie zrobimy, domyślną opcją będzie angielski. Lumosity używa już ponad 70 milionów ludzi w 182 krajach.

Lumosity 
Producent: Lumos Labs, Inc.
Platforma: Android, iOS 
Oceny: 
Możliwości: 9,5/10
Łatwość obsługi: 8,5/10
Ocena ogólna: 9/10

Udemy

Internetowa platforma szkoleniowa, oferująca ponad 130 tys. kursów wideo prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. Tematyka jest różnorodna - od kursów z języków programowania, takich jak Python, Java i SQL, po projektowanie, rysowanie, pisanie czy jogę.

Jak wynika z opisu aplikacji, łącznie mamy do dyspozycji ok. dwa tysiące tematów. Typowy kurs na platformie Udemy to wideo podzielone na rozdziały oraz dodatkowe materiały. Często autorzy udostępniają nam również ćwiczenia w formie plików pdf lub wrzucają w sekcji ogłoszeń link do githuba z proponowanymi rozwiązaniami.

Poprzez specjalną zakładkę mamy możliwość zadania pytań bezpośrednio osobie odpowiedzialnej za dany temat. Część kursów jest bezpłatna, ale zazwyczaj szkolenia kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych. Raz kupione kursy zostają z nami na zawsze, a jeśli autor zaktualizuje materiały, dostajemy powiadomienie o zmianach, które otrzymujemy bez dodatkowych opłat.

Oczywiście nie wszystkie oferty pozostają jednakowo wartościowe. W przypadku słabych kursów bezpłatnych tracimy jedynie czas, a gdy natrafimy na kiepskie szkolenie odpłatne - także pieniądze. Dlatego największą sztuką jest znalezienie właściwych tematów i szkoleniowców. Pomagają w tym rekomendacje innych użytkowników, system ocen i sama liczba osób, które dane szkolenie odbyły.

Udemy
Producent: Udemy
Platforma: Android, iOS 
Oceny: 
Możliwości: 10/10
Łatwość obsługi: 7/10
Ocena ogólna: 8,5/10

Smartfony i ich systemy operacyjne, czyli słówko o platformach

Podobnie jak komputer, tak i smartfon, choćby nie wiadomo jak wspaniały, to tylko kupka elektronicznego złomu, jeśli brak w nim oprogramowania. Podstawowym oprogramowaniem każdego urządzenia z procesorem, pamięcią i wyświetlaczem jest system operacyjny. To dopiero on decyduje, jakie możliwości ma dane urządzenie i jednocześnie wyznacza jego popularność, mierzoną liczbą dostępnych aplikacji - jako że aplikacje pisane są na określony system operacyjny, a nie "na sprzęt".

Przykładowo, dwa identyczne telefony tej samej firmy mogą być zupełnie różnymi funkcjonalnie urządzeniami, jeśli na jednym producent zainstaluje system Android, a na drugim system Symbian. Aplikacje na Androida nie będą działać na Symbianie i odwrotnie. Najpopularniejsze smartfonowe systemy operacyjne to:

- iOS - system firmy Apple (tej od komputerów Macintosh), instalowany w urządzeniach iPhone, iPod Touch, iPad;

- Android - system firmy Google, niektórzy twierdzą, że wkrótce podbije cały świat. Rzeczywiście, Android jest coraz częściej instalowany w smartfonach m.in. takich firm, jak Huawei, HTC, LG, Motorola, Samsung, Sony Ericsson, ZTE (a także, co oczywiste, w smartfonach firmy Google);

- Symbian - system operacyjny open source (czyli bezpłatny i z tzw. otwartym kodem), obecnie najczęściej spotykany w telefonach firmy Nokia. Inne, mniej popularne systemy operacyjne dla telefonów komórkowych to:

- Bada - system rozwijany przez firmę Samsung;

- Windows Phone - system firmy Microsoft, następca Windows Mobile, czyli po prostu Windows dla urządzeń przenośnych;

- BlackBerry - system kanadyjskiej firmy Research in Motion, przeznaczony przede wszystkim do zastosowań biznesowych, instalowany w produkowanych przez nią smartfonach z charakterystyczną, pełną klawiaturą QWERTY. Także w niektórych telefonach innych firm (HTC, Motorola, Nokia, Samsung, Sony Ericsson).

Zobacz także:

Test aplikacji: programy ze sztuczną inteligencją
Test aplikacji: jak zarobić pieniądze w smartfonie
Smartfony i ich systemy operacyjne, czyli słówko o platformach
Człowiek jako suma kliknięć