Przez okulary AR zobaczymy więcej

Przez okulary AR zobaczymy więcej
e-suplement
Świat + Pierwsze rynkowo dostępne gry, w których scenerię stanowić będzie nasze miasto, dzielnica, podwórko, pojawić się mają, jak przewidują futurolodzy z BBC, już w tym roku. Według Microsoftu za dziesięć lat światem będą rządzić rzeczywistość rozszerzona i przezroczyste ekrany, takie jakie widzieliśmy na fi lmie ?Raport Mniejszości? z Tomem Cruise?m. Z kolei IBM przewiduje, że technologie w najbliższych latach zaczną oddziaływać nie tylko na zmysły wzroku i słuchu, ale także na węch, smak i dotyk.

Gdy spojrzymy na radykalną wizję, taką jak Sight (1), autorstwa absolwentów Akademii Sztuk Pięknych Bezalel w Jerozolimie, widzimy wyraźnie do czego zmierza rozwój technologii rozszerzonej rzeczywistości.

Augmented Reality to połączenie starych koncepcji wirtualnej rzeczywistości z nowymi technikami wyświetlania obrazu, technologiami mobilnymi i geo-lokalizacyjnymi. Inna definicja opisuje AR jako technikę łączenia świata rzeczywistego z wirtualnym. Nieodłącznym elementem współczesnej rzeczywistości rozszerzonej jest interakcja człowieka zarówno z prawdziwym światem zewnętrznym, jak i z maszyną, gdyż w AR maszyna w istotnym stopniu wpływa na to, jaki obraz rzeczywistości postrzegamy. Modyfikuje go, uzupełnia o informacje z systemów komputerowych i baz danych, a także, w niektórych przypadkach, o dane na temat historii interakcji z danym przedmiotem, miejscem, fragmentem rzeczywistości. Interakcji zarówno naszych, jak i innych osób-użytkowników sieci. (polecamy odrębny artykuł o Rozszerzonej Rzeczywistości na str. 48)

 

Okulary to dopiero początek

Znanym z mediów przykładem techniki Augmented Reality są zaprezentowane wiosną 2012 roku okulary Google?a (Google Glass), jak też kolejne wynalazki tego typu, np. Smart Glasses firmy Vuzzix, Hands-Free Videophone Japończyków z DoCoMo (2), który kreuje ruchomego awatara użytkownika, występującego w komunikacji z innymi, jako jego ?przedstawiciel?. Wspomnijmy też o enigmatycznym projekcie firmy Apple, o którym wiadomo, że istnieje i to wszystko. Pomysł jest taki, żeby za pomocą półprzeźroczystych okularów obserwować życie toczące się na ulicach miasta jak również elementy oraz obiekty wygenerowane przez komputer i nałożone na obraz rzeczywistości.

Kto obejrzał film pokazujący wizję ?Sight? ten wie, że okulary do rozszerzonej rzeczywistości mogą być tylko etapem pośrednim, bo docelowo służyć do tego mogą nowego typu szkła kontaktowe, a może nawet, kto wie, implanty i bioniczne oczy. Na razie premiera rynkowa okularów Google?a zaplanowana jest na 2014 rok i wtedy Pokolenie Z będzie mogło poznać nowe narzędzie.

 

Ciąg dalszy tego artykułu znajdziesz w marcowym numerze magazynu Młody Technik

Przeczytaj także
Magazyn