Krach Bitcoina w powodu błędów w systemie

Krach Bitcoina w powodu błędów w systemie
Okazało, że internetowa waluta Bitcoin jest tak samo podatna na wahania kursowe jak tradycyjny pieniądz. W ciągu jednego dnia jej kurs spadł z 48 dolarów do 36. Było to załamanie na tyle dramatyczne, że główny internetowy punkt wymiany Bitcoina zawiesił działalność.

Przyczyną krachu były nie wytłumaczone dotychczas niezgodności w systemach wirtualnego ?wykopywania? e-waluty. W systemie ją obsługującym pojawiły się błędy. W rezultacie na rynku pojawiły się Bitcoiny nie akceptowane przez część systemu. Posiadacze wcześniej  ?wykopanych? pieniędzy nie ponieśli strat, ale nowe ?monety? nie mają żadnej wartości.

Nie jest to pierwszy problem systemu wirtualnych pieniędzy. W 2011 giełda wymiany Bitcoinów ? Mt. Gox została zhakowana. Wówczas również spadła wartość tej waluty do groszowych wartości. Pewna kwota została wówczas także skradziona. System Bitcoin funkcjonuje od 2009 roku, jako project typu open-source. Od niedawna waluta ta jest akceptowana przez wiele instytucji płatniczych, co znacznie wzmocniło jej wiarygodność międzynarodową. Wartość waluty po krachu znów rośnie ? w piątek wynosiła już 47 dolarów za sztukę.