Mobilna super-sieć już dostępna w Korei

Mobilna super-sieć już dostępna w Korei

Koreański operator telekomunikacyjny, SK Telecom Co, uruchomił w Seulu i okolicach najszybszą na świecie komercyjną sieć mobilną LTE-Advanced. Przesył danych sięga w niej 150 Mb/s, czyli, co najmniej, dwukrotnie szybciej, niż w niezbyt jeszcze rozpowszechnionym 4G i 10-krotnie szybszy, niż w sieci 3G. Podane charakterystyki technologii LTE-Advanced mogą się jeszcze zmienić na lepsze, gdyż technologia ta jest wciąż doskonalona. Standard ten jest na tyle zaawansowany, że właściwie nie ma na rynku urządzeń mobilnych jest stanie obsłużyć takie możliwości. Jedynym telefonem zdolnym do wykorzystania możliwości tej sieci jest nowy, specjalny wariant Samsunga Galaxy S4 o nazwie LTE-A.

Od dłuższego czasu informujemy o szybkich postępach prac nad szybkością sieci mobilnych. Od niedawna rekord szybkości bezprzewodowego transferu danych wynosi 40 Gb/s. Należy do niemieckiego zespołu naukowców z Instytutu Technologii w Karlsruhe. Informowaliśmy także niedawno o tzw. sieci 5G testowanej przez koreańskiego Samsunga. Firma ta pracuje nad wykorzystaniem pasma 28 GHz do powiększenia przepustowości sieci LTE.

Docelowo chce osiągnąć szybkości kilkaset razy wyższe niż znane obecnie w 4G. Pomiędzy prototypowymi stacjami bazowymi Samsunga bazowych udało się osiągnąć transmisje nieco powyżej 1 Gb/s przy odległościach ok. 2 km.