Tesla udostępnia swoje patenty

Tesla udostępnia swoje patenty
Elon Musk, szef firmy Tesla, uwolnił i udostępnił patenty zarejestrowane przez producenta. Takie bowiem jest znaczenie jego oświadczenia, że Tesla nie będzie już dochodzić swoich praw patentowych. Każdy może bez obaw i opłat skorzystać z rozwiązań stosowanych w modelach  elektrycznych samochodów tej firmy.

Uzasadniając swoją decyzję, Musk podał następujące liczby: 100 milionów aut produkowanych rocznie i dwa miliardy używanych obecnie na całym świecie. Jak wyjaśnił, prawdziwą konkurencją dla Tesli nie są inne pojazdy elektryczne, lecz ogromny rynek samochodów napędzanych silnikami spalinowymi. Zatem decyzja firmy ma pomóc w rozwoju i popularyzacji aut elektrycznych w ogóle, nie tylko samej Tesli.

Komentatorzy zwracają uwagę, że decyzja Muska może pomóc niewielkiemu rynkowi aut elektrycznych w wypracowaniu wspólnych standardów technicznych, czego obecnie nie ma i co znacznie utrudnia np. budowanie infrastruktury zasilającej pojazdy w energię. Penetracja samochodów elektrycznych, nawet na najbardziej rozwiniętych rynkach, nie przekracza obecnie jednego procenta.