Spawanie i sieci neuronowe

Spawanie i sieci neuronowe
Specjaliści z fińskiego Uniwersytetu Technologicznego Lappeenranta opracowali system automatycznego spawania, jakiego jeszcze nie było. Technologia, oparta na sieciach neuronowych, które potrafią same korygować błędy, dostosowywać do zmieniających się warunków i prowadzić proces spawania zgodnie z projektem.

Układ sensorów w nowej technologii monitoruje nie tylko kąt spawania, ale również temperaturę w miejscu topnienia metalu a także kształt spawu. Dane na bieżąco odbierane są przez sieć neuronową, która decyduje o zmianie parametrów w procesie spawania. Na przykład podczas spawania łukowego w osłonie gazowej, system może zmieniać symultanicznie natężenie i napięcie prądu, szybkość ruchu i ustawienie urządzenia spawającego.

Jeśli występują błędy czy wady, system może natychmiast korygować wszystkie wspomniane parametry, dzięki czemu powstałe łącze jest najwyższej jakości. System jest tak pomyślany, aby działać jak najwyższej klasy fachowiec – spawacz, który błyskawicznie reaguje i koryguje wszelkie mankamenty, jakie mogą pojawić się podczas spawania.