Układ scalony o rozdzielczości 1 nm
Jak ogłosili naukowcy z Narodowego Laboratorium w Brookhaven w Stanach Zjednoczonych, udało im się wytworzyć rekordowo małą strukturę elektroniczną, o rozdzielczości ok. 1 nm. Są to jednak dopiero prototypowe litografie na podłożu z polimetakrylanu metylu (polexiglasu), często używanego jako alternatywa dla szkła. Dodatkowo wykorzystano także warstwy silseskwioksanu wodoru.
Wykorzystując skaningowy, elektronowy mikroskop transmisyjny o skorygowanej aberracji, badaczom udało się wykonać na materiale, o którym mowa, ścieżki o wielkości 1 nm, rozdzielone co 11 nm. W przypadku użycia silseskwioksanu najmniejsze wytworzone ścieżki miały 2 nm i oddalone były od siebie o 5 nm.
Rozdzielczość litografii wiązką elektronową o skorygowanej aberracji wynosi zazwyczaj ok. 10 nm, nie mniej. Aby poprawić ją i osiągnąć 1 nm, badacze stworzyli specjalny algorytm, sterujący trajektorią poruszania się wiązki po powierzchni. Została ona dodatkowo zmodyfikowana specjalnym, powolnym przebiegiem. Wykorzystując tę technikę, można manipulować pojedynczymi atomami.