Nanofunkcjonalizacja, czyli lepsze aluminium

Nanofunkcjonalizacja, czyli lepsze aluminium
Zespół badawczy z kalifornijskich HRL Laboratories opracował metodę, która pozwala na drukowanie w technice 3D stopów aluminium o wysokiej wytrzymałości. Materiały te powszechnie stosowane są w przemyśle ciężkim. Stworzona przez naukowców nowa metoda druku 3D nazywana jest metodą nanofunkcjonalizacyjną.

Mówiąc w uproszczeniu, polega ona na nanoszeniu specjalnych nanofunkcjonalizacyjnych proszków do drukarki 3D, która następnie "spieka" cienkie warstwy laserem, co prowadzi do narastania trójwymiarowego obiektu. Dzięki nanocząsteczkom, działającym jako miejsca zarodkowania dla zamierzonej mikrostruktury stopu, tworzące się przy użyciu tej metody formy nie pękają i utrzymują swoją pełną wytrzymałość podczas topienia się i krzepnięcia.

Stopy o wysokiej wytrzymałości - takie jak aluminium - są stosowane w inżynierii części samochodowych i samolotów (np. w ich kadłubach). Nowa technika nanofunkcjonalizacji pozwoli drukować je we wszystkich możliwych kształtach i rozmiarach. A ponieważ topienie i krzepnięcie w druku 3D jest zbliżone do spawania, nowa metoda umożliwia również spawanie wcześniej niespawanych stopów