Gluten już nie taki straszny
Gluten stanowi mieszaninę białek obecnych w ziarnach niektórych zbóż. Badania dowodzą, że na świecie przynajmniej 1% populacji cierpi na celiakię - chorobę autoimmunologiczną o podłożu genetycznym, która objawia się jego trwałą nietolerancją. Ponadto około 12% ludzi skarży się na niezwiązane z celiakią dolegliwości żołądkowe po jego spożyciu.
Naukowcy z Uniwersytetu Monash w Australii wykazali, że osoby zdrowe deklarujące nietolerancję glutenu mogą być w rzeczywistości uczulone na fruktany, będące niskocząsteczkowymi polimerami D-fruktozy. Wielocukry te występują w zbożach (takich jak pszenica, jęczmień czy żyto), ale także w cebuli, czosnku, kapuście czy ciecierzycy.
Badanie prowadzono na grupie 59 zdrowych osób, które deklarowały nietolerancję glutenu i unikały go w codziennej diecie. Do testu wykorzystano trzy rodzaje batoników zbożowych, które zawierały kolejno: gluten, fruktan lub żadne z powyższych. Każdy z uczestników miał przez tydzień spożywać po jednym batoniku danego rodzaju i obserwować reakcję swojego organizmu. Po tym czasie następowała tygodniowa przerwa, po której zmieniano rodzaj przekąski. Batoniki w smaku i wyglądzie były identyczne, uczestnicy nie wiedzieli zatem jaki ich rodzaj obecnie jedzą.
Wyniki okazały się zaskakujące - 15% więcej osób spożywających fruktany deklarowało problemy żołądkowo-jelitowe w porównaniu z grupą odniesienia. Co ciekawe, w grupie spożywającej gluten nie zaobserwowano żadnych zmian.
We wcześniejszych badaniach wykazano już, że około 70% chorych na zespół jelita drażliwego (IBS od ang. Irritable Bowel Syndrome) czuje się lepiej po przejściu na dietę FODMAP o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli (od ang. Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols). Związki te są ciężkostrawne, przez co potęgują objawy IBS. Najnowsze badania naukowców z Australii wpisują się w ten trend. Wygląda więc na to, że osoby skarżące się na nietolerancję glutenu powinny krytycznie przyjrzeć się swoim planom dietetycznym i spróbować diety ubogiej w łatwofermentujące węglowodany.
źródło: Newscientist.com, zdjęcie: Pexels.com