Latający mistrz wagi ciężkiej

Latający mistrz wagi ciężkiej
Liczący ok. pięćdziesięciu osób zespół konstrukcyjny Boeinga zbudował najcięższego znanego drona pionowego wzlotu, opartego na ośmiu wirnikach i ważącego ponad 350 kg. Według inżynierów firmy, maszyna wkrótce będzie mogła podnieść do 250 kg ładunku, na odległość przekraczającą 30 km.

Na razie, po zakończeniu pierwszej rundy testów przeprowadzonych w laboratorium autonomicznych systemów Boeinga w Missouri, wiadomo, że prototyp jest w stanie latać przez ok. 15 minut i podnosi 75 kg, co nie jest relatywnie złym wynikiem. To jednak wciąż faza rozwojowa. Konstruktorzy zapewniają, że maszyna będzie wznosić się na kilkusetmetrowe pułapy i rozwijać ponad 100 km/godz. prędkości.

Boeing nie ma jeszcze konkretnych planów komercjalizacji maszyny. Jego przedstawiciele ogólnie zapowiadają, że ciężki dron mógłby np. odpowiadać za dostawy na morskie platformy wiertnicze lub inne, podejmować się rozmaitych zadań wykonywanych obecnie przez śmigłowce, których piloci nie są tani. Mógłby też np. przenosić palety towaru z portu do centrum dystrybucyjnego lub z centrum dystrybucyjnego do sklepu.