Kolorowe zdjęcia rentgenowskie

Kolorowe zdjęcia rentgenowskie
Firma MARS Bioimaging zaprezentowała technikę kolorowego i trójwymiarowego obrazowania rentgenowskiego. Zamiast czarno-białych zdjęć wnętrza ciała, nie zawsze dla laików wyraźnych, otrzymujemy dzięki niej zupełnie nową jakość. Kolorowe obrazy nie tylko wyglądają fascynująco, ale i pozwalają lekarzom dostrzec więcej niż tradycyjne zdjęcia rentgenowskie.

Skaner nowego typu wykorzystuje technologię Medipix - stosującą algorytmy komputerowe, a opracowaną po raz pierwszy na potrzeby naukowców z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), śledzących cząsteczki w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Zamiast rejestrować promieniowanie rentgenowskie przy przechodzeniu przez tkanki, a także poziom jego pochłaniania, skaner wykrywa dokładny poziom energii promieniowania w momencie uderzenia w różne części ciała. Następnie transponuje wyniki na różne barwy, odpowiadające kościom, mięśniom i innym tkankom.

Skaner MARS jest już wykorzystywany w wielu badaniach, w tym tych dotyczących nowotworów i udarów. Twórcy chcą teraz przetestować swój sprzęt w terapiach pacjentów ortopedycznych i reumatologicznych w Nowej Zelandii. Nawet jednak jeśli wszystko pójdzie dobrze, może upłynąć wiele lat, zanim aparat uzyska odpowiednie certyfikaty i pozwolenia dopuszczające go do normalnego zastosowania w medycynie.