Karta ze skanerem odcisków palców zamiast PIN

Karta ze skanerem odcisków palców zamiast PIN
Holenderska firma Gemalto opracowała projekt karty płatniczej, za pomocą której można dokonywać bezpieczniejszych niż dotąd zakupów, a to dzięki wbudowanemu biometrycznemu skanerowi odcisków palców. Chcąc autoryzować operację w terminalu w sklepie czy w bankomacie, użytkownik musi dotknąć kciukiem skanera na karcie.

Gemalto twierdzi, że dane o odciskach palców nigdy nie opuszczają lokalnego zapisu na samej karcie, co czyni ją mniej podatną na ataki hakerów niż popularne obecnie rozwiązania. Wprawdzie żaden system, biometryczny lub inny, nie daje gwarancji, że dane pozostaną całkowicie bezpieczne, a odciski palców mogą zawsze zostać sfałszowane lub skradzione, to jednak złożoność odcisku palca wydaje się znacznie lepszym zabezpieczeniem niż kod PIN w połączeniu z chipem na karcie.

Brytyjski bank Natwest rozpoczął już testy nowej karty na próbie dwustu swoich klientów. Zdaniem Holendrów, skaner linii papilarnych jest wystarczająco bezpieczny, aby móc usunąć z karty limit kwoty transakcji niewymagających kodu PIN.

Karta ze skanerem odcisków palców na filmie: