Materiał uwalniający zapachy sposobem na przepocone ubrania

Materiał uwalniający zapachy sposobem na przepocone ubrania
Naukowcy z Portugalii opracowali nowatorski materiał na bazie bawełny, który w kontakcie z ludzkim potem uwalnia zapach cytrusów. Ciekawy artykuł na ten temat pojawił się w czasopiśmie ACS Applied Materials & Interfaces.

Stworzony przez badaczy materiał uwalnia β-cytronelol - związek organiczny zaliczany do monoterpenów, charakteryzujący się przyjemnym zapachem cytrusów. Występuje on powszechnie w olejkach eterycznych wielu roślin (takich jak np. róża, melisa, trawa cytrynowa, cytryna czy pomarańcza). Stosuje się go m.in. w kosmetykach, płynach do naczyń czy proszkach do prania.

 

Opracowano dwa odrębne mechanizmy działania takiego materiału. W pierwszym podejściu wykorzystano białka wiążące zapachy OBP (od ang. odorant-binding proteins), które znaleźć można m.in. w błonie śluzowej nosa niektórych zwierząt (np. świni). Białka takie potrafią nietrwale łączyć się z cząsteczkami substancji zapachowych (w tym z β-cytronelolem) i uwalniać je pod wpływem działania bodźca zewnętrznego (np. zmiany odczynu pH środowiska). Dzięki odpowiedniej modyfikacji możliwe było trwałe związanie cząstek OBP z tworzącą bawełnianą przędzę celulozą.

 

W drugiej metodzie zamiast OBP wykorzystano tzw. liposomy, będące pęcherzykami tworzącymi się samoistnie z fosfolipidów. Cząsteczki substancji zapachowej zostają zamknięte wewnątrz takiego pęcherzyka, dzięki czemu - podobnie jak w pierwszej metodzie - można uwalniać je niejako "na żądanie". 

 

Tak zmodyfikowaną bawełnę poddano działaniu kwaśnych roztworów wodnych symulujących ludzki pot. Badania wykazały, że materiały wykorzystujące OBP charakteryzują się szybkim uwolnieniem dużej ilości zapachu, natomiast te zawierające liposomy uwalniają zapach wolniej i przez dłuższy okres czasu. Obie metody mogą więc okazać się przydatne w zależności od oczekiwanego efektu. 

 

Źródło: www.acs.org