Życiodajna woda pozyskiwana z powietrza

Życiodajna woda pozyskiwana z powietrza
Zespół badaczy pod kierunkiem Omara Yaghi z University of California w Berkeley stworzył niewielkie urządzenie zdolne do wydajnego pozyskiwania ciekłej wody wprost z powietrza. Wynalazek opisano niedawno na łamach ACS Central Science.

Urządzenie do działania wykorzystuje sypki adsorbent tzw. MOF (od ang. Metal-Organic Framework), który jest rodzajem wysoce porowatego materiału o złożonej strukturze metalo- organicznej. Jego szkielet tworzą jony metali połączone cząsteczkami związków organicznych. Układy takie charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią wewnętrzną (jeden gram ma powierzchnię całkowitą porównywalną do boiska futbolowego), a także wysoką odpornościa termiczną i wytrzymałością mechaniczną. Dzięki swojej budowie wykazują one zdolność do adsorpcji różnego typu cząsteczek, w tym wodoru, dwutlenku węgla, wody czy wybranych węglowodorów. Przy wykorzystaniu kilograma tego wyjątkowego adsorbentu można wyprodukować do 1,3 litra ciekłej wody w ciągu doby. Taka ilość wystarczy jednej osobie do przetrwania.

Nowatorskie urządzenie nie wymaga ponadto dodatkowego zasilania - wystarczy promieniowanie słoneczne. Prototyp pomyślnie przeszedł testy na położonej w Kalifornii pustyni Mojave.

Obecnie trwają prace nad komercjalizacją wynalazku. Należący do lidera zespołu start-up Water Harvesting Inc. planuje wypuścić na rynek urządzenie o wielkości mikrofalówki zdolne do produkcji od 7 do 10 litrów wody dziennie. Kolejna wersja o rozmiarach lodówki może pozyskać nawet do 250 litrów na dobę.

W tym krótkim materiale możemy zobaczyć twórców szczegółowo opisujących swój wynalazek: 

Materiały typu MOF coraz częściej znajdują zastosowanie m.in. jako katalizatory reakcji chemicznych lub nośniki leków. Służą także do magazynowania gazów, zwłaszcza wodoru i metanu.

Źródła: news.berkeley.edu; www.sciencemarket.pl
Zdjęcie: pxhere.com

Piotr Fic