Zaskakujące wzrosty poziomu tlenu na Marsie
Nowe dane o zawartości tlenu pochodzą z urządzenia o nazwie SAM, które zespół pracujący przy Curiosity wykorzystuje do analizy atmosfery oraz próbek skał.
Dane z ostatnich siedmiu lat wykazują, że na atmosferę w kraterze Gale, gdzie przebywa łazik, składa się ok. 95% dwutlenku węgla z domieszką azotu, argonu i tylko odrobiną tlenu - średnio 0,16% zawartości. Przez te wszystkie lata zaobserwowano i opisano regularne sezonowe zmiany w stężeniach gazów, jednak nowa analiza pokazuje, że poziom tlenu zmienia się znacznie silniej niż innych gazów.
Wiosną i latem wzrasta aż o 30%, a następnie spada w zimie.
Zaobserwowane w 2019 r. skoki w zawartości metanu skłaniały niektórych do snucia spekulacji dotyczących możliwości występowania organizmów żywych.
Skoki tlenowe też stały się pretekstem do tego rodzaju przypuszczeń, jednak naukowcy przestrzegają przed pochopnymi wnioskami. Ich zdaniem, znacznie bardziej prawdopodobną przyczyną są nieznane jeszcze zjawiska geologiczne. Nie jest też wykluczone, że na wzrost ilości tlenu ma wpływ działanie światła słonecznego rozbijającego cząsteczki dwutlenku węgla w atmosferze Marsa.
Zobacz także:
Znudziła ci się Ziemia? Zapraszamy na Marsa
Terraformowanie Marsa - czerwone na zielone i niebieskie