“Samodezynfekująca” się klamka od studentów z Hong Kongu
Klamka składa się ze szklanej rurki zamocowanej do drzwi z pomocą dwóch aluminiowych uchwytów. Wewnątrz uchwytu znajduje się dioda LED świecąca w ultrafiolecie, zaś jego powierzchnia powleczona jest specjalną powłoką zawierającą dwutlenek tytanu. Związek ten, zwany również bielą tytanową, powszechnie stosuje się jako barwnik w produkcji żywności. Znane są również jego właściwości fotokatalityczne związane z wysoką absorpcją promieniowania UV. Dzięki zastosowaniu go na powierzchni klamki znacząco zwiększa się skuteczność promieniowania ultrafioletowego stosowanego do jej odkażania. Jak wykazały testy laboratoryjne klamka na bieżąco usuwa ok. 99,8% znajdujących się na niej drobnoustrojów.
Twórcy zapewniają, że ich wynalazek z powodzeniem można stosować w miejscach szczególnie narażonych na zakażenie, takich jak publiczne toalety czy szpitale. Projekt jest również bardzo energooszczędny - diodę zasila prądnica przypominające dynamo rowerowe. Częste otwieranie drzwi wystarczy, aby zapewnić stałe świecenie klamki.
Inspiracją do powstania projektu była epidemia wirusa SARS, która wybuchła w Chinach w listopadzie 2002 roku. W jej wyniku do końca 2003 roku zachorowało na świecie ponad 8000 osób, z czego prawie 780 zmarło.
Źródło: www.dezeen.com
Zdjęcie: twitter.com/qatnology/
Piotr Fic