Połączone siły maszyn świata tworzą hiperkomputer do walki z koronawirusem

Połączone siły maszyn świata tworzą hiperkomputer do walki z koronawirusem
W ramach projektu Folding@Home, w ciągu ostatnich dwóch tygodni, ponad 400 tys. użytkowników pobrało specjalną aplikację sumującą moce obliczeniowe komputerów na świecie do walki z koronawirusem - podał Greg Bowman, profesor biochemii i biofizyki molekularnej na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis, gdzie znajduje się siedziba projektu. Gracze, "górnicy" bitcoinów, firmy duże i małe połączyły siły w celu uzyskania bezprecedensowych możliwości przetwarzania danych, które mają na celu zagospodarowanie niewykorzystanej mocy obliczeniowej do przyspieszenia badań.

Projekt pozwolił na stworzenie najpotężniejszego superkomputera na świecie, który może obsłużyć biliony obliczeń potrzebnych m.in. do symulacji zachowań cząsteczki białka w przestrzeni. Zjednoczone w ramach projektu urządzenia dysponują sumaryczną mocą obliczeniową na poziomie 470 PetaFLOPS - wyższą od siedmiu najwydajniejszych superkomputerów na świecie razem wziętych i trzy razy większą od tej, którą dysponuje najwydajniejszy obecnie superkomputer SUMMIT (149 PFLOPS).

"Symulacje pozwalają nam obserwować, jak każdy z atomów w cząsteczce przemieszcza się w czasie i przestrzeni", powiedział Bowman agencji AFP. Analiza przeprowadzana jest w poszukiwaniu "kieszeni" lub inaczej "dziur" w wirusie, do których można wtłoczyć lek. Dodał także, że jest optymistą, ponieważ jego zespół wcześniej znalazł "nadający się do aplikowania leków" cel w wirusie Ebola, a także dlatego, że COVID-19 jest strukturalnie podobny do wirusa SARS, który był przedmiotem wielu badań.

Źródło: www.orissapost.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Przewidzieć epidemię przed jej wybuchem
Jeźdźcy Apokalipsy - czy strachy na lachy?
Koniec za półtorej minuty z hakiem