Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Chip na biologicznych neuronach

Chip na biologicznych neuronach
Cortical Labs, startup z siedzibą w Melbourne, buduje miniaturowe, odłączone od ciała mózgi. Używa do tego naturalnych, biologicznych neuronów osadzonych na wyspecjalizowanym chipie komputerowym. Firma chce nauczyć te hybrydowe mini-mózgi wykonywania zadań podobnych do tych, które może wykonywać sztuczna inteligencja, przy minimalnym zużyciu energii.

Obecnie firma pracuje nad tym, aby jej mini-mózgi, które jak dotąd zbliżają się do zdolności przetwarzania informacji porównywalnej z mózgiem ważki, nauczyły się grać w starą grę zręcznościową Atari Pong. Dlaczego akurat w to? Pong był jedną z pierwszych gier, które opanowała oparta na sieciach neuronowych, sztuczna inteligencja DeepMind, jeszcze w 2013 roku, zanim londyńską firmę, która stworzyła system przejęło Google.

Cortical Labs stosuje dwie metody konstrukcji swojego urządzenia. Pierwsza polega na pobieraniu neuronów z zarodków myszy. Druga polega na technice, w której ludzkie komórki skóry są przekształcane z powrotem w komórki macierzyste, a następnie pobudzane do wzrostu w formę ludzkich neuronów. Te są następnie osadzane w środowisku ciekłym na specjalnym układzie scalonym zawierającym tlenek metalu, składającym się 22 tys. mini-elektrod, które umożliwiają programistom dostarczenie energii elektrycznej do neuronów, a także odbiór ich sygnałów w drugą stronę.

Źródło: fortune.com

Mirosław Usidus