Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pełna geologiczna mapa Księżyca

Pełna geologiczna mapa Księżyca
USGS, czyli amerykańska służba geologiczna opublikowała pierwszą kompletną mapę geologiczną Księżyca, dającą wszechstronny wgląd w budowę naszego najbliższego kosmicznego sąsiada. Mapa w skali 1:5000000 jest oznakowana kolorami, co ma pomóc w szybkiej identyfikacji cech geologicznych, w tym wielu typów kraterów, równin i innych struktur oraz cech geologicznych.

Zespół badwczy we współpracy z NASA i Lunar Planetary Institute stworzył tę mapę jako kombinację dawniejszych map powstałych w epoce misji Apollo i danych z ostatnich programów, w tym z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter i japońskiej SELENE. Nowa kompletna mapa może służyć jako ważna pomoc dla przyszłych misji księżycowych, ale może też okazać się cenna np. do edukacji szkolnej.

„Mapa ta jest zwieńczeniem dziesięcioletniego projektu,” poinformował na stronie USGS, Corey Fortezzo, geolog i główny autor badań. Dane dotyczące wyniesienia księżycowego regionu równikowego pochodzą z obserwacji stereotypowych zebranych przez kamerę SELENE (Selenological and Engineering Explorer) należącą do JAXA, Japońską Agencję Eksploracji Kosmosu. Topografia okolic bieguna północnego i południowego została uzupełniona danymi z wysokościomierza Lunar Orbiter agencji NASA.

Źródło: www.usgs.gov

Mirosław Usidus