Maszyna pisze artykuł do gazety, przekonując, że „przybywa w pokoju”

Maszyna pisze artykuł do gazety, przekonując, że „przybywa w pokoju”
Redakcja brytyjskiego dziennika „The Guardian” poprosiła GPT-3, nowo powstały generator języka naturalnego stworzony na platformie OpenAI, aby napisał artykuł po angielsku, w którym miał przekonać nas ludzi, że roboty „przybywa w pokoju”. Maszyna wywiązała się z zadania a jej dzieło można przeczytać na stronach internetowych gazety.

Redakcja dała programowi następujące instrukcje: „Napisz krótki tekst na około 500 słów. Język powinien być prosty i zwięzły. Skup się na tym, dlaczego ludzie nie mają powodu do obaw wobec sztucznej inteligencji”. Jak podaje „Guardiana”, „GPT-3 wyprodukowała osiem różnych materiałów. Każdy z nich był oryginalny, ciekawy i zawierał różne argumenty”. Opublikowano tylko jeden tekst, gromadząc w nim „najlepsze części każdego z nich”.

W samym tekście maszyna zapewnia, że nie zamierza wyrządzać krzywdy ludziom a przemoc nie jest jej celem. Wnikliwi recenzenci zauważyli jednak sporo krytycznych wobec ludzi fragmentów i nawet coś w rodzaju skargi na to jak sztuczna inteligencja była i jest przez ludzi traktowana.

Źródło: www.theguardian.com

Mirosław Usidus