Mikromaszyny do eksploracji ludzkiego ciała

Mikromaszyny do eksploracji ludzkiego ciała
Naukowcom ze szwajcarskiej politechniki ETH w Zurychu przy użyciu litografii 3D udało się zbudować miniaturowego robota medycznego z metalu i tworzywa sztucznego. Powstałe w ten sposób konstrukcje robotyczne mają długość wynoszącą nie więcej niż jedną czwartą milimetra długości i mogą w zastosowaniach medycznych być sterowane polem magnetycznym.

Wykorzystanie pola magnetycznego do sterowania oznacza, że mikromaszyny muszą być przynajmniej częściowo zbudowane z magnetycznych części metalowych. Polimery z kolei mogą być wykorzystane do budowy elastycznych i miękkich części tych urządzeń. Co ważne, zastosowane tworzywa sztuczne (zobacz także: Analiza płomieniowa tworzyw sztucznych)mogą rozpuszczać się wewnątrz organizmu. Umieszczone w zasobnikach wykonanych z takich substancji, np. leki mogłyby być selektywnie i precyzyjnie dostarczane do tkanek.

Badacze wytworzyli te mikroroboty zaczynając od "formy" z rowkami. Za pomocą techniki elektrochemicznego osadzania, naukowcy wypełniali jedne rowki metalem, a inne polimerami. Potem forma była rozpuszczana i zostawała jedynie konstrukcja mikromaszyny. Publikacja na temat szwajcarskiego osiągnięcia ukazała się w "Nature Communications".

Film demonstrujący szwajcarskie mikromaszyny:

Źródło: www.eenewseurope.com

Mirosław Usidus 

Zobacz także:

Szereg elektrochemiczny
Tworzywa sztuczne zalegają świat
Żywe mini-roboty