Traktor przyszłości

Traktor przyszłości
Najbardziej inteligentny ciągnik rolniczy na świecie - tak skromnie nazywają nową konstrukcję firmy Monarch jej twórcy. Choć ma wciąż miejsce dla traktorzysty i kierownicę, to może operować całkowicie autonomicznie, korzystając z kompletu kamer 360 stopni, zestawu czujników i autonomicznego oprogramowania nawigacyjnego. Całości nowoczesnego obrazu dopełnia elektryczny napęd.

Ciągnik firmy Monarch może wykonywać zaprogramowane zadania, bez udziału i obecności człowieka w kabinie. Operator może też sterować ciągnikiem zdalnie za pomocą gestów lub zlecić mu podążanie za sobą i wykonywanie pracy w trybie nazywanym "shadow" (ang. "cień"). Używając oprogramowania do głębokiego uczenia, Monarch I może stale poszerzać swoje umiejętności. Wykorzystując pokładowe czujniki i sprzęt obrazujący do gromadzenia i analizowania aż 240 GB danych dziennie, pomaga w szacowaniu plonów i długoterminowej analizie stanu upraw. W miarę pracy i upływu czasu analizy te stają się coraz bardziej precyzyjne.

Ciągnik jest zasilany przez elektryczny układ napędowy o mocy 70 KM, który umożliwia ponad 10 godzin pracy. Ładowanie w gniazdku 220 V trwa od czterech do pięciu godzin. Wyposażony jest również w mechanizmy omijania przeszkód i zapobiegania kołysaniu, co zapobiega wypadkom na polu. Urządzenie jest wyposażone w 3-punktowy podnośnik o udźwigu 998 kg, a opcjonalnie dostępny jest napęd na cztery koła.

Prezentacja modelu traktora Monarch I: 

Źródło: newatlas.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Silnik elektryczny
Autonomiczne samochody przyspieszają
Autonomiczne samochody - między bezpieczeństwem a wolnością