Turniej szachów kwantowych wygrywa Amazon

Turniej szachów kwantowych wygrywa Amazon
Pierwszy na świecie turniej szachów kwantowych przeprowadzony został w ramach wirtualnej konferencji Q2B. W zawodach zwyciężył reprezentant drużyny Amazona, pokonując grających przedstawicieli pięciu innych firm prowadzących zaawansowane projekty związane z obliczeniami kwantowymi.

Szachy kwantowe opracowane przez Chrisa Cantwella w Quantum Realm Games w Kalifornii, to zupełnie inna wersja królewskiej gry. Zasady wykorzystują szereg pomysłów z zakresu mechaniki kwantowej. Figury mogą być umieszczone w superpozycji dwóch miejsc - figura może zajmować więcej niż jeden pole. Na planszy jest to przedstawione jako pierścień prawdopodobieństwa co do zajmowanej pozycji.

Ze względu na specyficzne cechy kwantowych relacji, gra ma nieco odmienne reguły niż te, do których przyzwyczajeni są szachiści. Celem ostatecznym, jak się wydaje, jest nie tyle mat królowi, ile jego przechwycenie i "zniknięcie". Możliwy jest także wynik, w którym przechwycenie króla ma miejsce u obu graczy w tej samej kolejce ruchów - tracą króla - wówczas jest remis.

Więcej informacji na temat szachów kwantowych można znaleźć na stronie internetowej: www.quantumchess.net.

Źródło: bit.ly/3ndGwaA

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Królowa szachów: Nona Gaprindaszwili
Turniej Kandydatów 2020