Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Ciche rzepy - prosta rzecz a cieszy

Ciche rzepy - prosta rzecz a cieszy
Naukowcy z Uniwersytetu Wageningen w Holandii wymyślili nowy projekt zapięcia na rzepy, podobnie jak pierwowzór inspirowany przez naturę, lecz tym razem przez grzyby, które nie strzępi tkanin i jest o wiele cichsze przy rozdzielaniu. W pracy opublikowanej w czasopiśmie "Biointerphases", badacze opisują metodę wykorzystania druku 3D do tworzenia elastycznych powierzchni pokrytych drobnymi strukturami inspirowanymi kształtem grzyba - półkulą połączoną z trzonkiem.

Nowy projekt zapewnia taką samą przyczepność jak tradycyjne rzepy, ale z łatwością odrywa się od różnego rodzaju delikatnych tkanin, nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń. Struktury małych grzybków są wykonane z tworzywa sztucznego, które jest bardziej elastyczne niż tradycyjne haczyki w rzepach, co oznacza znacznie cichsze rozrywanie zapięcia.

Uczeni z Uniwersytetu Wageningen nie są jeszcze gotowi na komercjalizację tego, co udało im się opracować, ale mają nadzieję, że dalsze eksperymenty z kształtem struktur grzybów i długością trzonu mogą zaowocować jeszcze mocniejszym zapięciem z eliminacją wszelkich wad. Co do praktycznych zastosowań to wymienia się przede wszystkim potencjalną użyteczność nowych rzepów w wojsku, gdzie zachowanie ciszy bywa bardzo pożądane.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Analiza płomieniowa tworzyw sztucznych
Grzyby z Czarnobyla
Możliwości druku 3D
Jedzenie z drukarki 3D