Kolejny amerykański łazik już na Marsie

Kolejny amerykański łazik już na Marsie
Wysłany latem ubiegłego roku amerykański łazik Perseverance wylądował bezpiecznie w rejonie marsjańskiego krateru Jezero. Na pokładzie tego nowego mobilnego laboratorium znajduje się kilka nowych, nie stosowanych dotychczas urządzeń i układów badawczych, spośród których najbardziej efektownie brzmi oczywiście marsjański helikopter, pierwsze urządzenie które ma latać poza Ziemią. Amerykańska sonda jest jedną z trzech misji w wielkiej "marsjańskiej kumulacji", w ramach której, w ostatnich dniach na orbicie Czerwonej Planety zameldowały się kolejno: należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich sonda Amal i chińska - Tianwen-1.

Amerykański Perseverance jest wyposażony w siedem instrumentów naukowych do zbadania zdolności do podtrzymania życia w historii planety. Jednym z ciekawszych eksperymentów będzie MOXIE (skrót od Mars OXygen In situ), polegający na próbie przetworzenia dwutlenku węgla w tlen, który może być używany w napędach rakietowych lub do oddychania załóg ludzkich przyszłych misji załogowych. Innym zadaniem jest zebranie próbek skał i gleby, które NASA planuje sprowadzić na Ziemię podczas kolejnej wyprawy połączonej ze startem do lotu powrotnego na naszą planetę. Na pokładzie łazika znalazły się również próbki materiałów nowego kombinezonu kosmicznego. NASA chce sprawdzić, jak różne materiały reagują na środowisko Marsa, co przyczyni się do wyboru odpowiedniego do konstrukcji skafandrów przyszłym marsonautom. Sześciokołowy łazik ma na pokładzie mały helikopter, nazwany Ingenuity, który ma przeprowadzić eksperymentalne loty w rzadkiej atmosferze Marsa.

Misja chińska jest pierwszą samodzielną wyprawą państwa środka na Czerwoną Planetę po nieudanej wspólnej z Rosją próbie kilka lat temu. Tianwen-1 osiągnął orbitę Marsa i obecnie krąży obrazując powierzchnię planety celem określenia właściwego miejsca lądowania. W skład misji wchodzą: satelita, który zostanie na orbicie Marsa, lądownik i łazik, których lądowanie i początek eksploracji powierzchni zaplanowane jest na przełom maja i czerwca tego roku. Naukowcy chińscy na podstawie danych zebranych przez urządzenia wysłane na Marsa mają zamiar sporządzić mapę struktury geologicznej planety, zbadać charakterystykę jego gleb i rozkład zasobów lodu wraz z wodą.

Źródło: www.bbc.in

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Wizje na stulecia, nie na dekady
Księżyc, Mars i dalej w nieznane
Znudziła ci się Ziemia? Zapraszamy na Marsa