Trochę nano-origami i jest rekordowy czip

Trochę nano-origami i jest rekordowy czip
Zespół fizyków z brytyjskiego Uniwersytetu Sussex opisał w "ACS Nano Journal" konstrukcję opartego na grafenie i innych materiałach monowarstwowych (2D) mikroczip nowego typu o rekordowo małych rozmiarach. Został wykonany, jak tłumaczą autorzy osiągnięcia, przez "marszczenie" warstw grafenowych w procesie nazwanym przez nich nano-origami.

Manipulacje tego rodzaju doprowadziły do tego, według zapewnień badaczy, że grafen wraz z innymi zastosowanymi materiałami zachowywał się jak tranzystor. To ważny przełom, gdyż znanym powszechnie faktem jest brak w czystym grafenie pasma zabronionego, nieodzownego w elektronice, jaką znamy. Uzyskano to przez manipulacje nano-strukturą materiałów, a nie przez dodawanie nowych składników. "Wytwarzając tego rodzaju pofałdowania możemy zbudować inteligentny element elektroniczny, taki jak tranzystor lub bramka logiczna", wyjaśnia w publikacji Manoj Tripathi, lider projektu.

Inne dane na temat nowej nano konstrukcji podane w publikacji są równie zachęcające. Mikroczip ma mieć m.in. stukrotnie mniejsze rozmiary niż znane układy. Jeśli dalsze prace dowiodą możliwości zastosowania urządzenia w praktyce, moglibyśmy liczyć na znacznie wydajniejsze i szybsze urządzenia elektroniczne.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus