Zintegrowane diody z krzemem

Zintegrowane diody z krzemem
W laboratorium badawczym Massachusetts Institute of Technology skonstruowano diody LED zintegrowane z krzemowym chipem. Nie brzmi to może sensacyjnie, ale może oznaczać spory przełom w elektronice. Do tej pory bowiem szeroko wykorzystywane np. w smartfonach czujniki LED-owe musiały być produkowane oddzielnie od układu scalonego opartego na krzemie, co znacznie komplikowało procesy produkcyjne i powodowało znaczne koszty.

Obecnie np. pracujące w zakresie podczerwieni diody LED w czujniku zbliżeniowym smartfona wykonuje się z półprzewodników innych niż krzem, gdyż akurat optyczne właściwości powszechnego w elektronice krzemu są mocno niezadowalające. Użycie innych materiałów wymaga odrębnego procesu produkcji niż linie krzemowych procesorów. Naukowcom z MIT udało się opracować opartą na krzemie technikę wytwarzania LED-ów ze specjalnie zaprojektowanymi złączami, stykami między różnymi strefami diody, zwiększającymi jasność. Jej parametry świetlne nie są gorsze niż dotychczas stosowanych rozwiązań nieopartych na krzemie, jednak jej produkcja jest potencjalnie znacznie tańsza, bo w pełni zintegrowana z procesem krzemowym.

Zespół wykorzystał diody LED do przesyłania sygnałów na częstotliwościach do 250 megaherców, co wskazuje, że technologia ta może być wykorzystywana nie tylko do zastosowań detekcyjnych, ale także do transmisji danych. Niektórzy komentatorzy uważają, że zbudowane w MIT konstrukcje otwierają drogę do nowego rodzaju wydajnej optoelektroniki, opartej na świetle CPU, itp.

Zobacz także:

Robert Noyce - Twórca krzemowej elektroniki
Ojcowie Krzemowej Doliny - Hewlett i Packard
Lampka LED reagująca na klaśnięcie