Jak zanurzyć się głębiej w VR? Sony ma nową propozycję

Jak zanurzyć się głębiej w VR? Sony ma nową propozycję
Po niedawnej prezentacji nowego systemu wirtualnej rzeczywistości Sony PlayStation VR, producent zademonstrował kontrolery, które będą służyć do obsługi VR w PS5. Według komunikatów firmy, nowy gadżet to "większy poziom immersji z wykorzystaniem adaptacyjnych wyzwalaczy, haptycznego sprzężenia zwrotnego i wykrywania dotyku palcem".

Pierwszą rzeczą, którą rzuca się w oczy, jest oryginalna konstrukcja pozwalająca na trzymanie kontrolera z dużym stopniem swobody. Nie ma ograniczeń co do sposobu poruszania rękami. "Zaprojektowaliśmy nowy kontroler z myślą o doskonałej ergonomii, dzięki czemu jest on dobrze wyważony i wygodny do trzymania w każdej z dłoni", piszą przedstawiciele Sony na blogu firmowym. "Wykorzystaliśmy wnioski wyciągnięte z testów przeprowadzonych na użytkownikach o różnych rozmiarach dłoni, a także dziesiątki lat doświadczeń z kontrolerami ze wszystkich platform PlayStation".

Oba kontrolery VR (lewy i prawy) mają adaptacyjne przyciski spustowe, które po naciśnięciu powodują odczuwalne napięcie, podobnie jak w znanym już kontrolerze DualSense. Sprzężenie haptyczne daje użytkownikowi wrażenia wizualne i dźwiękowe odpowiadające scenerii, czy przemierza się skalistą pustynię, czy wymienia ciosy w walce wręcz. Kontroler wykrywa ponadto palce użytkownika bez żadnego naciskania w miejscach, w których umieszcza kciuk, palec wskazujący lub środkowy. Naręczne urządzenie jest śledzone przez zestaw typu headset VR dzięki pierścieniowi umieszczonemu na spodzie kontrolera.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Sprzęt i technologia VR są już prawie dojrzałe
Trudne pytania o prywatność i bezpieczeństwo wirtualnej rzeczywistości
Realne pieniądze w wirtualnym świecie. Obrazy i sprzedawane emocje