Beza grafenowa zapowiada rewolucję w redukcji hałasu

Beza grafenowa zapowiada rewolucję w redukcji hałasu
Oparty na grafenie supermateriał, opracowany w Centrum Materiałów i Struktur na brytyjskim Uniwersytecie w Bath, waży jedynie 2,1 kilograma na metr sześcienny objętości i zdaniem specjalistów może w niektórych dziedzinach, np. w izolacji akustycznej wyciszającej silniki samolotów, okazać się prawdziwie rewolucyjnym wynalazkiem.

Aerożel z tlenku grafenu i alkoholu poliwinylowego konsystencja przypomina bezę i jest najlżejszą substancją dźwiękochłonną, jaką kiedykolwiek wyprodukowano. Zdaniem ekspertów, z powodzeniem może być stosowany jako izolacja w silnikach lotniczych, zmniejszając hałas nawet o 16 decybeli, co jest znaczącą redukcją, jeśli weźmie się pod uwagę, że sięgający ponad stu decybeli huk startującego silnika odrzutowego wycisza go do dźwięku o intensywności zbliżonej do suszarki do włosów. Oczywiście są materiały, które wyciszają znacznie lepiej, ale nowy materiał, przy okazji, jest bardzo lekki, co czyni go obiecującym nie tylko w lotnictwie.

Naukowcy z uczelni w Bath opublikowali opis metody wytwarzania tego rodzaju materiału w czasopiśmie "Nature Scientific Reports". Z ich pracy wynika m.in. że technika wytwarzania nowatorskiego aerożelu może być porównana do ubijania białek jaj, aby uzyskać bezę. Jak oceniają, materiał może pojawić się jako normalny produkt rynkowy w czasie ok. półtora roku.

Źródło: bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Grafen - materiał wszystkomający
Grafen - globalna obfitość pomysłów
Perowskity