Rekordowy stek wydrukowany techniką 3D

Rekordowy stek wydrukowany techniką 3D
Izraelska firma MeaTech 3D, hodująca mięso w laboratorium, twierdzi, że udało jej się wyprodukować techniką bio-druku 3D, stek o masie prawie 110 gramów, składający się z warstw wyhodowanego w laboratorium tłuszczu i komórek mięśniowych. Firma utrzymuje, że jest to największy stek wyprodukowany do tej pory na świecie.

Prawdziwe komórki mięśniowe i tłuszczowe składające się na syntetyczne mięso pochodzą z próbek tkanek pobranych od krowy. Żywe bydlęce komórki macierzyste zostały wkomponowane w bio-tusz, który następnie został umieszczony w drukarce 3D, a ta wydrukowała stek, który po wyprodukowaniu dojrzewał w inkubatorze, w którym komórki macierzyste różnicowały się w komórki tłuszczowe i mięśniowe.

MeaTech 3D twierdzi, że jej celem jest produkcja mięsa syntetycznego przy kosztach zbliżonych do tradycyjnego mięsa. Jednak produkty te nie pojawią się zbyt szybko na talerzach konsumentów. Firma planuje w pierwszym rzędzie sprzedaż wyhodowanego jej techniką tłuszczu jako półproduktu do innych dań. W 2022 roku ma powstać pilotażowy zakład produkcyjny.

Źródło: www.theguardian.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Możliwości druku 3D
Motoryzacja z drukarki 3D