Tenisowa rakieta pozwalająca poczuć moc uderzenia w VR

Tenisowa rakieta pozwalająca poczuć moc uderzenia w VR
Grupa badaczy z tajwańskiej uczelni stworzyła urządzenie nazwane AirRacket, które ma kształt zbliżony do rakiety do gry w tenisa lub badmintona, wystrzeliwującej w trakcie użytkowania strumień sprężonego powietrza, który wytwarza siły podobne do tych, jakie powstają podczas odbicia w trakcie gry prawdziwą piłeczką lub lotką.

Mike Chen z Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego w Tajpej i jego współpracownicy opracowali wydrukowany w 3D z włókna węglowego kontroler do gry wideo lub w wirtualnej rzeczywistości o nazwie AirRacket, który wykorzystuje pojemniki ze sprężonym powietrzem zaadaptowane z pistoletów do paintballa, będące w stanie wytwarzać natychmiastowo działające impulsy imitujące opory przy uderzeniach piłki.

Osoby testujące rakietę AirRacket w laboratorium, zauważyły, że oprócz tego, że gra staje się bardziej wciągająca, odczucia związane z uderzeniami pomagają im w celniejszym kierowaniu odbicia, a także wyczuwaniu, czy prawidłowo trafiają w piłkę. Chen i jego zespół zaprezentowali wyniki pracy na konferencji Human Factors in Computing Systems w Nowym Orleanie, w USA.

Materiał filmowy wyjaśniający działanie AirRacket: 

Źródło: www.newscientist.com 

Mirosław Usidus