Jedno tworzywo w wielu wariantach rozwiązaniem problemu recyklingu plastiku

Jedno tworzywo w wielu wariantach rozwiązaniem problemu recyklingu plastiku
Naukowcy z amerykańskiego Laboratorium Narodowego Lawrence’a w Berkeley zaprezentowali nową metodę utylizacji, która, ich zdaniem, pozwoli pokonać jedno z największych wyzwań w gospodarce plastikowymi odpadami - recykling mieszanych tworzyw sztucznych. Opis ich badań został opublikowany w czasopiśmie "Science Advances".

Zespół badawczy wykorzystał opracowany specjalnie w tym celu zaprojektowany materiał o nazwie polidiketoenamina (PDK), nowy rodzaj tworzywa sztucznego poddający się recyklingowi w sposób wydajny i nieograniczony. Może być produkowany w różnych wariantach, które ulegają depolimeryzacji (rozkładowi na mniejsze cząsteczki, monomery) w różnych temperaturach. Uzyskane w tym procesie monomery mogą być ponownie wykorzystane w procesie polimeryzacji i produkcji nowych tworzyw. I tak bez końca.

Z PDK można produkować różne rodzaje tworzyw do różnych zastosowań, jednak wszystkie ulegają depolimeryzacji w tym samym procesie, różniącym się jedynie temperaturą. I na tym polega rozwiązanie problemu recyklingu różnych tworzyw. Uczeni przeprowadzili m.in. demonstrację rozkładu tworzyw PDK w różnych barwach, wykazując, iż przy nieco bardziej złożonym procesie mogą ponownie odzyskać monomery PDK z zachowaniem wysokiej wydajności.

Źródło: www.thebrighterside.news

Mirosław Usidus

Przeczytaj także:

Wyzwanie: odpady, zwłaszcza plastik. Nie wystarczy posprzątać
Recykling chemicznych źródeł prądu
Złomowanie aut a recykling