Google: nasz komputer kwantowy robi w chwilę to co superkomputerom zajmuje pół wieku

Google: nasz komputer kwantowy robi w chwilę to co superkomputerom zajmuje pół wieku
Firma Google opracowała komputer kwantowy, który w mgnieniu oka wykonuje obliczenia, które zajęłyby najlepszym istniejącym superkomputerom 47 lat. Zdaniem przedstawicieli Google wypowiadających się w publikacji, która ukazała się w internecie, stanowi przełom dowodzący ponad wszelką wątpliwość, że eksperymentalne maszyny kwantowe mogą przewyższać konwencjonalną konkurencję.

Przypomnijmy, że już cztery lata temu Google ogłosiło, że jest pierwszą firmą, która osiągnęła "kwantową supremację" - tak umownie nazywa się kamień milowy, w którym komputery kwantowe przewyższają istniejące maszyny. Tamten układ miał 53 kubity. Maszyna opisana w artykule pt. "Phase Transition in Random Circuit Sampling", opublikowanym w serwisie ArXiv, ma mieć 70 kubitów.

Artystyczna interpretacja procesora Sycamore zamontowanego w kriostacie. 

Foto: Google ai.googleblog.com 

Dodanie większej liczby kubitów zwiększa moc komputera kwantowego wykładniczo, co oznacza, że nowa maszyna jest 241 milionów razy potężniejsza niż maszyna z 2019 roku. Badacze z Google podali, że Frontier, wiodący na świecie superkomputer, potrzebowałby 6,18 sekundy, aby dopasować obliczenia z 53-kubitowego komputera Google z 2019 roku. Dla porównania, dorównanie najnowszemu zajęłoby 47,2 roku.

Źródło: www.telegraph.co.uk, foto: Google ai.googleblog.com

Mirosław Usidus