Trójwymiarowy, rekordowy skan malarskiego arcydzieła

Trójwymiarowy, rekordowy skan malarskiego arcydzieła
Japońska firma Hirox, specjalizująca się w cyfrowej mikroskopii 3D, poinformowała o stworzeniu największego na świecie skanu 3D, liczącego 108 gigapikseli odwzorowania słynnego obrazu holenderskiego mistrza Johannesa Vermeera pt. „Dziewczyna z perłą”. Jak wyjaśniają twórcy skanu, jeden piksel odpowiada tu 1,3 mikrona powierzchni dzieła. Skanowanie 3D pozwala badaczom lepiej zrozumieć technikę i materiały artysty, a także dokładnie monitorować stan obrazu.

"Nowy model urządzenia HRX-01, został wyposażony w nowy telecentryczny układ optyczny z trzema obiektywami – 10×, 30× i 90×. Poprzedni skan obrazu został wykonany przy 35×, co dało bardzo ładny obraz, ale […] stosunkowo płaski […] im mniejsza głębia ostrości, tym lepsze dane 3D, ponieważ łączymy wiele obrazów na różnych wysokościach, by stworzyć obraz o pełnej ostrości, który zawiera również informacje o wysokości dla każdego piksela”, wyjaśnił Emilien Leonhardt z Hirox Europe serwisowi PetaPixel.

Skanowanie wymagało 88 godzin ciągłej pracy, starannie zautomatyzowanej przy precyzyjnym programowaniu i kalibracji. HRX-01 ma wbudowaną diodę LED o wysokiej intensywności, która przenosi światło przez prowadnicę światła do pierścienia świetlnego zintegrowanego z telecentrycznym obiektywem HR-1020E. Źródło światła LED jest bardzo stabilne i oferuje, jak mówią twórcy skanu, dobrą powtarzalność i właściwe spektrum kolorów. Aby zredukować odbicia od lakieru pokrywającego obraz użyto filtra polaryzacji krzyżowej (jeden filtr dla kamery i jeden dla światła).

Źródło: petapixel.com, Fot. Hirox

Mirosław Usidus