Technika domowa XXI wieku. Pod jednym dachem z inteligencją

Eksperci są zgodni. Urządzenia domowe podłączane do Internetu i sterowane za pomocą smartfonów, asystentów głosowych lub innych urządzeń to nie chwilowa moda, tylko przyszłość. Dom taki, zwany z angielska „connected home”, pozwala na zdalne sterowanie i monitorowanie urządzeń, otrzymywanie powiadomień o konieczności uzupełnienia zasobu czegokolwiek od jedzenia po energię, konserwacji lub naprawy. Urządzenia będą w coraz większym stopniu wykorzystywać technologię sztucznej inteligencji, pozwalając im uczyć się preferencji użytkownika i odpowiednio dostosowywać ustawienia. Na przykład inteligentna lodówka może uczyć się, które produkty są często używane i automatycznie zamawiać ich wymianę w razie potrzeby, zaś inteligentna pralka może automatycznie wykrywać rodzaj pranej odzieży i odpowiednio dostosowywać ustawienia.
Coraz większy nacisk będzie kładziony także na urządzenia energooszczędne, takie, które poprawiają efektywność energetyczną i obniżają rachunki za energię. Energooszczędne funkcje to oświetlenie typu LED, automatyczne wyłączanie i inteligentne czujniki. Urządzenia domowe będą coraz częściej projektowane pod kątem integracji ze źródłami odnawialnymi. Na przykład inteligentny podgrzewacz wody może dostosować swój harmonogram ogrzewania do pracy paneli słonecznych i włączać się wtedy, gdy generują najwięcej energii elektrycznej.
Urządzenia te mogą łączyć się z Internetem i być sterowane zdalnie za pomocą smartfonów (2) lub poleceń głosowych. Od inteligentnych lodówek, które powiadamiają o datach ważności, po inteligentne pralki, które można zaprogramować w podróży, urządzenia te oferują wygodę jak nigdy dotąd. Asystenci głosowi, tacy jak Amazon Alexa i Google Assistant, stali się w USA już wszechobecni w wielu gospodarstwach domowych. Można wypowiadać polecenia do swoich urządzeń. Gdy chodzi o regulację temperatury klimatyzatora czy podgrzewanie piekarnika, sterowanie głosowe zapewnia wygodę w codziennej rutynie. Urządzenia działające jako IoT mogą komunikować się ze sobą, wymieniać dane i podejmować inteligentne decyzje. Na przykład, inteligentny termostat może komunikować się z inteligentnymi roletami. Wiele aplikacji towarzyszących do inteligentnego domu obsługuje planowanie i harmonogramowanie, dzięki czemu sprzęt wykonuje określone czynności w określonym czasie. Pomagają w tym asystenci AI, których rola zapewne będzie rosnąć (3). Można za ich pomocą skonfigurować współpracę różnych urządzeń ze sobą, by robiły wiele rzeczy naraz, na przykład dostosowując temperaturę i oświetlenie na moment powrotu do domu. Służy do tego system taki jak Apple HomeKit sterowany przez polecenia głosowe dla asystenta Siri lub za pomocą zegarka Apple Watch. Można też korzystać z usług takich jak IFTTT, rozwiązania obsługiwanego przez wiele znanych z inteligentnych domów platform. Jego zaletą jest możliwość konfiguracji różnych urządzeń podłączonych do Internetu i łatwe programowanie.
Przez inteligencję do oszczędności
Przejście na inteligentny termostat może obniżyć koszty ogrzewania średnio o 31 proc. Biorąc pod uwagę, że pralki, zmywarki i suszarki generują 14 proc. kosztów typowego rachunku za energię (według Energy Saving Trust), wybór energooszczędnych modeli większych urządzeń domowych, zarządzanych dodatkowo w inteligentnym systemie, może mieć w rozliczeniu długookresowym istotne znaczenie. W zakresie drobnych rzeczy, takich jak ilość detergentu zużywanego na cykl. Ma to również wpływ na takie koszty jak rachunki za wodę i energię.
• Inteligentne urządzenia AGD – pralki, lodówki, odkurzacze sterowane przez aplikacje mobilne i z funkcją sztucznej inteligencji. Mogą np. automatycznie zamawiać środki czystości.
• Asystenci głosowi w kuchenkach, pralkach i odkurzaczach – możliwość sterowania komendami głosowymi.
• Drukarki i lodówki 3D – umożliwiające drukowanie potraw oraz przygotowywanie i przechowywanie jedzenia w sposób zautomatyzowany.
• Inteligentne systemy zarządzania domowymi urządzeniami – koordynują pracę sprzętów, optymalizują zużycie prądu.
• Panele słoneczne i systemy magazynowania energii – umożliwiające generowanie i gromadzenie własnej energii.
• Materiały antybakteryjne nanoszone na powierzchnie robocze sprzętów AGD – zapobiegające rozwojowi drobnoustrojów.
Ponadto, korzystając z aplikacji dla urządzeń domowych, można sprawdzić szacunkowe zużycie wody i energii np. dla programów prania przed ich użyciem. Na przykład pralki Bosch i-DOS z inteligentną techniką dozowania mają zintegrowane czujniki, które rozumieją, ile detergentu i wody należy użyć do każdego prania – z dokładnością do mililitra. Dzięki funkcji Detergent Scan wystarczy zeskanować kod detergentu za pomocą aplikacji, a i-DOS zajmie się resztą. Funkcja ta automatycznie ustawia optymalną dawkę detergentu i środka zmiękczającego, w zależności od twardości wody w danej lokalizacji. Suszarki z pompą ciepła firmy Bosch są wyposażone w czujniki mierzące zarówno temperaturę, jak i wilgotność w różnych punktach cyklu suszenia, dzięki czemu urządzenia automatycznie wykrywają, kiedy pranie jest całkowicie suche. Określone modele pralek i suszarek współpracują ze sobą, wykorzystując czujniki do analizy prania i wybierając optymalny program suszenia.
Z kolei inne aplikacje pozwalają na przykład automatycznie zarządzać stosowaniem preparatów do zmywarek. Aplikacja umożliwia również unikanie szczytów energetycznych przez uruchamianie cykli zmywania wtedy, gdy nie ma obciążeń. Jest też rozwiązanie PerfectDry, która w zmywarkach Bosch przekształca wilgoć w ciepłe powietrze, dzięki czemu urządzenie suszy naczynia pod koniec każdego cyklu.
Inteligentne systemy oświetleniowe zastępują tradycyjne włączniki światła, dzięki czemu można sterować każdym pomieszczeniem w domu za pomocą głosu lub nawet pstryknięć palcami. Wiele z nich jest prostych w konfiguracji - wystarczy wymienić starą żarówkę na inteligentną i pobrać odpowiednią aplikację, aby nią sterować. Inteligentne oświetlenie przynosi również korzyści estetyczne, począwszy od opcji zmiany kolorów dla nastroju i atmosfery, poprzez synchronizację oświetlenia z urządzeniami zapewniającymi rozrywkę, a nawet dostosowanie oświetlenia wyświetlaczy. Technologia inteligentnego oświetlenia może również odgrywać rolę w bezpieczeństwie domu - wyzwalacze ruchu lub dźwięku mogą automatycznie aktywować oświetlenie zewnętrzne. Wiele z tego typu aplikacji ma funkcję „trybu poza domem”, która pozwala ustawić światła tak, aby włączały się i wyłączały losowo, naśladując sposób, w jaki ludzie używają świateł w domu.
Wiele w jednym plus minimalizm
Oprócz wzrostu IQ w domach warto zwrócić uwagę na panujące w ostatnich latach tendencje, które nie zawsze są jedynie modami. Eksperci branżowi uważają, że do kluczowych i trwałych tendencji w technice domowej i sprzęcie AGD należy ekspansja urządzeń wielofunkcyjnych. Popularność wielofunkcyjnych urządzeń kuchennych oszczędza miejsce i czas. Charakterystycznym przykładem nowej fali takiego typu sprzętu jest robot kuchenny Bimby (znany w USA jako Thermomix), który oferuje kombinację funkcji blendowania, gotowania i siekania w jednym urządzeniu. Innym przykładem tego nurtu techniki AGD są wszelkiego rodzaju piece a zarazem piekarniki oferujące zarazem możliwość smażenia i/lub grillowania. Jedno urządzenie oferuje wiele funkcji i zastępuje cały szereg oddzielnych dotychczas powierzchni i przestrzeni.
Innych ważnym prądem innowacji jest sfera, którą ogólnie można nazwać ekologicznością i nie sprowadza się tylko do oszczędności przez lepszą wydajność energetyczną urządzeń. Chodzi także o stosowanie materiałów pochodzących z recyklingu w urządzeniach kuchennych i łazienkowych, jak też systemów o niskim zużyciu wody. Na przykład prysznice Verso z głowicami prysznicowymi Infiniti Dial firmy Moen są wyposażone w stację dokującą z plastiku z odpadów oceanicznych.
Można też mówić o modzie na minimalizm, która dotyczy sfery projektowania, ale ma też swoje aspekty techniczne. Minimalizm oznacza chowanie, maskowanie i „sprytne” wkomponowywanie elementów wyposażenia w domu (4). Zapewne tendencje te mają duży związek ze stylem urządzeń elektronicznych ukształtowanych zwłaszcza przez produkty firmy Apple. Z minimalizmem ma pewien związek obserwowana w ostatnich latach, zwłaszcza w Europie, fala popularności urządzeń kompaktowych, co jest widoczne np. w sektorze pralek lub suszarek. Nawet wzrost popularności paneli indukcyjnych można powiązać z dążeniami do minimalizmu, choć tu też chodzi w dużym stopniu o ekologię i bezpieczeństwo.
W zgodzie z nurtem minimalizującym są wysiłki firmy Whirlpool, aby sprawić, by drzwi lodówek stały się cieńsze, a wnętrza większe, a wszystko to dzięki nowemu materiałowi izolacyjnemu. Nowe podejście nazywa się SlimTech i zastępuje grubą piankę poliuretanową i plastik, które tworzą ściany i drzwi w prawie każdej lodówce na rynku. Zamiast tego w nowym rozwiązaniu stosowana jest próżniowa struktura izolacyjna, która zawiera cienką warstwę skompresowanego proszku zamkniętego wewnątrz stalowych ścian. Drzwi wykorzystujące SlimTech będą do 60 proc. cieńsze niż typowe drzwi lodówki i zwiększą pojemność wewnętrzną o 25 proc. „To jedna z największych innowacji w chłodnictwie w ciągu ostatnich 50 lat”, entuzjazmuje się w wypowiedziach dla mediów Marc Bitzer, prezes Whirlpoola. Po ponad sześciu latach rozwoju, 180 patentach i dziesiątkach milionów dolarów na badania i rozwój, pierwsze lodówki wykorzystujące SlimTech rozpoczną produkcję wkrótce, w marce JennAir, należącej do firmy. Bitzer wyobraża sobie małe lodówki używane w całym domu, do chłodzenia takich rzeczy jak leki czy kosmetyki.
Dom bez kabli
Z estetyką minimalistyczną wiąże się również tendencja do przechodzenia w domu na urządzenia bezprzewodowe. Coraz częściej spotyka się mobilne, nieużywające kabli inteligentne termostaty, systemy oświetleniowe i kamery bezpieczeństwa. Dzięki łączności bezprzewodowej inteligentne urządzenia mogą być kontrolowane i monitorowane zdalnie za pośrednictwem aplikacji na smartfony lub wirtualnych asystentów. Inteligentne urządzenia wyposażone w czujniki i funkcje automatyzacji optymalizują zużycie energii. Bezprzewodowe urządzenia już są i w coraz większym stopniu będą wyposażone w funkcje analityczne, aby wykrywać potencjalne problemy, zanim staną się poważnymi problemami. To tzw. konserwacja predykcyjna, która ma zmniejszać potrzebę kosztownych napraw, gdy awaria jest już poważna. W założeniu ma też zwiększać żywotność urządzeń. Zmniejszeniu plątaniny kabli w domu sprzyja wprowadzenie bezprzewodowych technik ładowania takich jak podkładki Qi. Integrując bezprzewodowe podkładki ładujące z powierzchnią mebli, znów idziemy w kierunku minimalizmu.
Najczęściej stosuje się połączenia z wykorzystaniem Wi-Fi, ale są też inne rozwiązania, np. Z-Wave, bezprzewodowy protokół o niskim poborze mocy, który umożliwia interoperacyjność między różnymi inteligentnymi urządzeniami. Ma pozwalać na dłuższą żywotność baterii i ma architekturę sieci kratowej, która zwiększa zasięg. Kolejną alternatywą jest technika nosząca nazwę ZigBee, również działająca w strukturze sieci kratowej (mesh), łącząc wiele czujników lub urządzeń w taki sposób, by płynnie współpracowały ze sobą w celu dystrybucji danych do wybranego urządzenia. Dzięki sieci mesh wszystkie urządzenia IoT w systemie są w stanie dystrybuować sygnały i informacje w całej sieci. Zaprojektowany specjalnie dla IoT, ZigBee może łączyć ponad sześćdziesiąt tysięcy urządzeń w swojej siatce i jest już obsługiwany przez niektóre popularne urządzenia IoT, choćby Amazon Echo. Starsza i bardziej znana technika bezprzewodowa, Bluetooth, jest używana do łączenia mniejszych urządzeń w ekosystemie inteligentnego domu, urządzeń do noszenia, inteligentnych zamków i głośników. Cechujące ją niskie zużycie energii sprawia, że dobrze nadaje się do sprzętu na baterie.
Obecność różnych urządzeń bezprzewodowych w naszych domach może powodować zakłócenia, wpływając na wydajność naszych urządzeń. Różne marki i modele często wykorzystują różne protokoły i technologie, co utrudnia ustanowienie płynnej komunikacji między urządzeniami. W miarę dojrzewania branży inteligentnych domów powinniśmy spodziewać się zwiększonej interoperacyjności między różnymi markami i ekosystemami. Pozwoliłaby właścicielom domów na łączenie i dopasowywanie urządzeń różnych producentów bez ograniczeń kompatybilności. Jednak niekoniecznie tak musi być. Doświadczenie uczy jednak niestety, że konkurujący ze sobą producenci nie zawsze są otwarci na współpracę z innymi, chętniej oferując własne urządzenia, niż pozwalając na współpracę z obcymi.
Dzięki możliwości zdalnego monitorowania i sterowania urządzeniami można zoptymalizować ich wykorzystanie w zależności od potrzeb. Na przykład można obniżyć ustawienia termostatu podczas nieobecności i dostosować je przed powrotem do domu, zapewniając, że energia nie jest marnowana. Podobnie inteligentne pralki mogą wykrywać wzorce zapotrzebowania na energię i uruchamiać swoje cykle poza godzinami szczytu.
Podłączając urządzenia do centralnego koncentratora lub korzystając z asystentów głosowych, takich jak Amazon Alexa lub Google Assistant, można sterować wieloma urządzeniami jednocześnie. Bezprzewodowa integracja dodaje warstwę inteligencji do urządzeń domowych, umożliwiając zaawansowane monitorowanie i powiadomienia w czasie rzeczywistym. Na przykład inteligentny piekarnik może wysłać powiadomienie na telefon, gdy posiłek będzie gotowy, zapobiegając przypaleniu. Podobnie kamera bezpieczeństwa z obsługą Wi-Fi może wysyłać alerty i transmisje wideo na żywo, aby zapewnić bezpieczeństwo domu.
Z drugiej strony, przy większej liczbie urządzeń podłączonych do Internetu, ryzyko naruszenia bezpieczeństwa i nieautoryzowanego dostępu do naszych urządzeń staje się niepokojące. Połączenia bezprzewodowe mogą być czasami niestabilne, co prowadzi do przerw w komunikacji i niewiarygodnej wydajności. Szyfrowana komunikacja i dwuskładnikowe uwierzytelnianie pomagają chronić przed nieautoryzowanym dostępem, zapewniając bezpieczeństwo naszych urządzeń i danych osobowych. To jednak komplikuje i sprawia, że korzystanie z systemów nie jest tak „gładkie”.
A(I)GD
W parze z technikami bezprzewodowymi idzie sztuczna inteligencja. Producenci sprzętu AGD wprowadzają innowacyjne rozwiązania, które znacznie ułatwiają nasze codzienne życie. Na przykład lodówki z AI mogą monitorować stan zapasów żywności, podsuwać przepisy na podstawie własnej zawartości i autonomicznie zamawiać produkty online. Pralki z AI mogą dostosowywać programy prania do rodzaju i ilości ubrań, a także oszczędzać energię i wodę. Odkurzacze z AI mogą samodzielnie poruszać się po domu, omijać przeszkody i uczyć się najlepszych tras sprzątania. Inteligentne termostaty automatycznie regulują temperaturę w zależności od pory dnia, pogody i preferencji użytkownika, ucząc się rytmów i rutyny życia w domu. Żarówki zmieniają barwę i natężenie światła w zależności od nastroju i aktywności.
Typowym AGD ery sztucznej inteligencji jest robot odkurzający Shark AI Ultra – wykorzystuje sztuczną inteligencję do mapowania każdego centymetra podłogi w celu maksymalnego pokrycia i wykonuje wiele przejazdów, aby upewnić się, że zbiera cały brud. Z czasem robot uczy się układu domu, dzięki czemu można go wysłać do sprzątania określonych pomieszczeń. Współpracuje z aplikacją SharkClean, ale można także użyć do sterowania nim głosu przez Asystenta Google lub Alexę. Można ustawić harmonogramy sprzątania zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Podobnie jak większość robotów odkurzających w swojej klasie, Shark AI Ultra może manewrować wokół obiektów i unika wszystkiego, co jest większe niż 8…9 cm. Dodatkowo urządzenie wykorzystuje technologię CleanEdge, która czyści narożniki pomieszczeń przez wydmuchiwanie powietrza – większość robotów odkurzających nie może dotrzeć do takich miejsc. Akumulator w tym urządzeniu zapewnia czas pracy do dwu godzin, po którym Shark AI Ultra automatycznie dokuje się w stacji ładowania.
Zastosowaniem AI, a konkretnie algorytmu o nazwie CogniGlow, chwali się producent inteligentnego oświetlenia Govee. Żarówkami tej marki można sterować na trzy sposoby, za pomocą aplikacji Govee, Asystenta Google lub Alexy. Ponadto inteligentne żarówki Govee mogą synchronizować się z muzyką odtwarzaną w tle lub innymi dźwiękami, np. w grach komputerowych.
Inteligentny osuszacz powietrza Honeywell wyposażony jest w inteligentny higrostat, czyli czujnik wilgotności powietrza. Wystarczy ustawić żądany poziom wilgotności w pomieszczeniu i pozwolić osuszaczowi zająć się resztą. Może on usunąć do 32 litrów wody dziennie w dużych pomieszczeniach o powierzchni do 3000 stóp kwadratowych i ma wbudowany 3,3-litrowy
zbiornik zapobiegający rozlaniu. Alternatywnie można podłączyć rurę do osuszacza w celu ciągłego odprowadzania wody. W ten sposób może on intensywnie osuszać powietrze bez konieczności ręcznego opróżniania zbiornika. Urządzenie jest kompatybilne z Alexą i może współpracować z głośnikami Echo Pop i Echo Dot w celu pełnej automatyzacji. Obsługuje Asystenta Google i współpracuje z aplikacją Honeywell Air Comfort, która jest kompatybilna z urządzeniami z systemem iOS i Android.
Kto chce budować rozwiązania całościowe i systemowe domu z wysokim ilorazem, powinien wziąć pod uwagę takie urządzenia jak zestawy czujników powiadamiających o naruszeniach do drzwi i okien Aqara, które można przymocować do drzwi, okien, szaf, szuflad i nie tylko, sparować z Alexą, IFTTT i Apple Home Kit, Echo Pop, które kontroluje urządzenia systemu Alexa, łączy się z kompatybilnymi dzwonkami wideo, żarówkami, termostatami, zamkami, wentylatorami i inteligentnymi wtyczkami a także z systemami wideodomofonowymi, i oczywiście – termostat Google Nest, który przede wszystkim zapewnia pełną kontrolę nad systemem ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, nawet zdalną, gdy jesteśmy daleko od domu, zaś dostęp do wszystkich jego funkcji można uzyskać za pośrednictwem aplikacji Google Home, Nest lub Amazon Alexa.
Wszystko takie inteligentne
Jak łatwo zauważyć, słowem kluczem w marketingu nowoczesnych produktów techniki domowej jest „inteligencja”. Można nawet powiedzieć, że określeń typu „inteligentny” nadużywa się. Z drugiej strony taki wytrych słowny jest wygodny, by uwydatniać różnice w porównaniu z poprzednimi generacjami urządzeń. Typowym przykładem może być lodówka Samsung Family Hub z wbudowanym ekranem dotykowym, kamerami wewnętrznymi, możliwością sterowania przez smartfona. Daje dostęp do przepisów kulinarnych i zarządzania domowymi zapasami. Można na niej oglądać filmy, słuchać muzyki, robić listy zakupów, sprawdzać terminy ważności produktów i zamawiać je online. Można też sterować nią głosem lub za pomocą smartfona. Innymi charakterystycznymi przykładami mogą być: ekspres do kawy Siemens EQ.6 plus, obsługiwany przez asystenta głosowego Home Connect, który umożliwia personalizację napojów i zamawianie rodzajów kawy przez aplikację lub „premium smart” frytkownica beztłuszczowa firmy Cosori. Kuchenka mikrofalowa GE łączy się z Asystentem Google i Amazon Alexa, dzięki czemu można nią sterować za pomocą głosu. Zawiera również technologię skanowania do gotowania, która pomaga idealnie ugotować zamrożoną żywność za każdym razem po zeskanowaniu kodu kreskowego.
Jeszcze inny znany produkt płynący na „inteligentnej” fali to LG AI DD, pralka, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do optymalnego doboru programów prania. Analizuje wagę i rodzaj tkaniny, a następnie dostosowuje ruchy bębna, czas i temperaturę prania. Pralki i suszarki LG WashTower wykorzystują technikę Artificial Intelligence Direct Drive, która pomaga wyczuwać wielkość ładunku, rodzaj tkaniny, a nawet stopień zabrudzenia odzieży, automatycznie wykorzystując idealną ilość detergentu i styl prania. Dzięki temu zapewnia lepszą pielęgnację ubrań i oszczędność energii i wody. Dalej idzie „inteligencja” pralki LG Twin Wash z dwoma bębnami, w której można prać dwie porcje prania jednocześnie lub wykorzystać drugi bęben do np. odkamieniania. To już nie tylko elektronika, software, sieć i AI, lecz dodatkowe elementy sprzętowe.
To samo można powiedzieć o odkurzaczu Roborock S7 MaxV, wykorzystującym LIDAR, czyli laserowy radar do skanowania i mapowania pomieszczeń, a także stację samoczyszczącą i opróżniającą. Czujnik laserowy wykorzystuje również odkurzacz Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop P, który potrafi samodzielnie sprzątać podłogi, omijając przeszkody i zapamiętując najlepsze trasy.
Czasem inteligencja łączy się z innowacjami innego typu. Tak jest w KUKU, maszynie do kawy, która pozwala uzyskać tradycyjną kawę jak też niestandardowe napary. Stosuje techniki cyklicznej ekstrakcji i siły odśrodkowej. Co istotne, nie trzeba regulować parametrów za każdym razem. Na przykład, można wstępnie ustawić temperaturę i ciśnienie. KUKU wykorzystuje siłę odśrodkową do generowania ciśnienia, a dzięki indukcyjnemu silnikowi bezszczotkowemu i inteligentnym algorytmom sterowania można precyzyjnie określić to ciśnienie. Można np. szybko przejść od normalnego ciśnienia atmosferycznego do wysokiego ciśnienia, czyli przy zastosowaniu technik odśrodkowej – od trzech tysięcy do siedmiu tysięcy obrotów na minutę, kontrolując tę zmienną, aby spełnić preferowane wymagania dotyczące naparu.
Szybkowar Instant Pot Pro Plus Smart 10 w 1 może zrobić wszystko, co może zrobić standardowy sprzęt tego typu, ale ta wersja z obsługą Wi-Fi łączy się również z aplikacją z przepisami krok po kroku. Można gotować na parze z poziomu aplikacji, czyli nie trzeba stać nad garnkiem i zmieniać przełączników.
Revolution Cooking 2-Slice High Speed Smart Toaster szczyci się tym, że jest pierwszym w historii tosterem z ekranem dotykowym. Ponadto ma inteligentne czujniki gotowania, które doskonale opiekają chleb, bajgle, gofry, tosty i angielskie babeczki według indywidualnych upodobań. Ma również funkcję podgrzewania przez piętnaście sekund, gdy tosty ostygną.
W tej sytuacji nie dziwi też kubek sterowany za pomocą aplikacji w celu ustawienia temperatury kawy lub wybranego napoju. Przechodzi nawet w tryb uśpienia po dwóch godzinach bezczynności na pustym kubku.
Inteligentny może być też kran, taki jak Smart Faucet. Pozwala on użytkownikom kontrolować temperaturę i przepływ wody za pomocą prostych ruchów dłoni, a jedna z wersji została zaprojektowana w ogóle bez uchwytu czy pokrętła. Jest też aktywowany głosem.
Skoro kran, to dlaczego nie automatyczny bezdotykowy dozownik mydła, taki jak Umbra Otto – wystarczy umieścić dłoń pod czujnikiem, a ten poręczny gadżet dozuje mydło za ciebie. Może nie wymaga połączenia z Internetem, ale zapobiegać może rozprzestrzenianiu się bakterii po łazience czy kuchni.
Inteligentne rolety nie są zupełnie nową koncepcją, ale Eve Home’s MotionBlinds oferują pierwsze rozwiązanie połączonych silników napędzających rolety i żaluzje, obsługiwane przez oczywiście inteligentną technikę o nazwie Thread i współpracują z Apple HomeKit, w sieci Bluetooth. Produkt został zaprojektowany z myślą o łatwości obsługi i uproszczeniu instalacji – wystarczy zeskanować konfigurację HomeKit za pomocą smartfona. Ponadto MotionBlinds chronią prywatność konsumentów, ponieważ wszystkie dane są przechowywane w silniku, a nie w chmurze.
Firmy Masonite, Ring i Yale Home zaprezentowały niedawno pierwsze zewnętrzne drzwi mieszkalne integrujące zasilanie, oświetlenie, dzwonek wideo i inteligentny zamek w systemie drzwi. To połączenie drzwi z włókna szklanego Masonite, popularnego systemu bezpieczeństwa dzwonka do drzwi Ring i inteligentnych zamków Yale. Są zawsze podłączone do domowej instalacji elektrycznej i bezprzewodowej sieci internetowej, a awaryjny akumulator zapasowy może zasilać drzwi przez 24 godziny w przypadku awarii zasilania, gdy jest w pełni naładowany.
Popularność zyskują również inteligentne dzwonki do drzwi. Przykładem może być produkt firmy Eufy Security o nazwie Video Doorbell Dual z jedną kamerą, która może uchwycić twarz i ciało gościa, natomiast inna kamera jest w stanie monitorować paczki pozostawione na progu, co ma chronić przed złodziejami. Marka ogłosiła również wprowadzenie na rynek Garage Cam, która działa jako kontroler bramy garażowej i kamera bezpieczeństwa w jednym gadżecie.
Firma Kohler wprowadziła inteligentną technologię kąpieli PerfectFill, która wykorzystuje wbudowanego asystenta głosowego, aby zapewnić odpowiednią głębokość i temperaturę wody w wannie za każdym razem. Może nawet kontrolować sposób opróżniania wanny. Firma Kohler zaproponowała do tego systemu inteligentną wannę Stillness Bath. Ta futurystyczna, wolno stojąca wanna wykorzystuje wodę, światło, mgłę i aromaty, aby stworzyć kąpiel przypominającą spa.
Inteligentne w dzisiejszych czasach są nawet deski do krojenia. Blok to elegancka i droga (prawie 800 dolarów) deska z orzecha włoskiego z odłączanym wyświetlaczem przeznaczonym do przesyłania na żywo lub nagranych filmów kulinarnych, dzięki czemu można pracować nad potrawami bez konieczności patrzenia na tablet. Nieco mniejszy ekran ma Versaware Smart Cutting Board. Jest przymocowany do dolnego rogu i pokazuje użytkownikowi przepisy, dostarczając też informacji na temat techniki, kalorii i wartości odżywczych.
W jakim nastroju jest dziś lodówka?
Na rynku pojawia się mnóstwo produktów, o których jeszcze kilkanaście lat temu nie słyszeliśmy lub nie myśleliśmy o nich jako urządzeniach techniki do domu. Niektóre mogą budzić pewien sprzeciw, co nie przeczy, że są propozycją interesującą.
Dotyczy to np. projektorów, które mogą zastępować telewizory. Projektor nowej generacji Freestyle firmy Samsung, który jest wzorowany na oldschoolowym oświetleniu scenicznym, łączy się z Bluetooth, dzięki czemu każde miejsce może stać się prawdziwym kinem. 180-stopniowa konstrukcja pozwala użytkownikom korzystać z dużego ekranu, oferując jednocześnie 360-stopniowy dźwięk zapewniający wrażenia zbliżone do kinowych. Freestyle ma również możliwość dostępu do aplikacji do przesyłania strumieniowego, odtwarzania ulubionej listy i korzystania z asystentów głosowych.
Pojawiły się takie produkty jak domowa wędzarnia firmy Swanson. To urządzenie przeznaczone na blat kuchenny, które wnosi do domu coś, co kiedyś było domeną aktywności poza domem. Inny znany spoza domu proces wnosi z kolei Ninja CREAMi Ice Cream Maker, dzięki której można poeksperymentować np. z nowymi smakami lodów. Korzysta się z zamrożonych bloków wybranej bazy, które zamienia się w kremowe smakołyki za naciśnięciem przycisku.
Gadżetem, o którym nie wiedzieliśmy, że jest nam potrzebny, dopóki się nie pojawił, jest inteligentny termometr do mięsa dalekiego zasięgu. To zaawansowane technologicznie narzędzie do wykrywania temperatury pieczeni. Dodatkowo połączenie z Bluetooth pozwala sprawdzić sytuację w piekarniku lub na grillu z dowolnego miejsca w domu. Urządzenie będzie wysyłać powiadomienia na telefon, monitorując temperaturę wewnętrzną i otoczenia.
Niektóre innowacje mogą wzbudzać wątpliwości a nawet kontrowersje, ale nigdy nie wiadomo, czy nie okażą się strzałem w dziesiątkę. Firma LG zaprezentowała w 2023 r. na targach CES w Las Vegas nowy model lodówki MoodUp z panelami zmieniającymi kolor w zależności od nastroju. Jest też wyposażona w Instaview knock-to-view, która sprawia, że jeden z przednich paneli bocznych lodówki staje się przezroczysty, gdy się weń stuknie, co pozwala zobaczyć, co jest w środku bez otwierania. Urządzenie oczywiście oferuje też wszystko to, co ma oferować nowoczesna lodówka, a nawet więcej, bo praktyczne rozwiązanie automatycznej aktywacji świecenia, gdy ktoś w nocy zbliży się do niej w kuchni, choć zbudza uśmiech, to trudno uznać za niepotrzebną fanaberię.
W propozycji LG, jak też w wielu innych, można odnieść wrażenie przerostu formy nad treścią, a czasem „przekombinowania” rzeczy zazwyczaj dość prostych. Niedawno Kaltech, japońska firma zajmująca się techniką oczyszczania wody i powietrza, zaprezentowała pojemnik do przechowywania chleba lub innych produktów w cenie 315 USD. Dlaczego tyle? Otóż chlebak Kaltech wykorzystuje fotokatalizę do spowolnienia procesów powstawania pleśni i innych
form psucia się żywności. Z kolei inteligentny mikser innego producenta ma wbudowaną wagę, która pozwala precyzyjnie odmierzać składniki, ponadto wyposażony został w system Auto-Sense, która pomaga urządzeniu określić, kiedy coś jest już zmiksowane a kiedy potrzebuje zastosowania większej mocy. Wszystko to w synchronizacji z aplikacją z przepisami kulinarnymi.
Z kolei piekarnik ścienny AI firmy Samsung, zaprezentowany na targach CES w 2023 roku, został wyposażony w wewnętrzną kamerę i system, który umożliwia wysyłanie widoku wnętrza piekarnika w trakcie pieczenia bezpośrednio do mediów społecznościowych. Dodatkowo dostępny algorytm AI Pro Cooking może rozpoznać do osiemdziesięciu potraw i zalecić odpowiednią temperaturę, czas i tryb gotowania, a następnie wysyłać powiadomienia, aby zapobiec przypaleniu jedzenia. Powiadomienia o stanie pieczeniu mogą też wysyłać oczywiście znajomi z social mediów, którzy z zapartym tchem obserwują naszą kulinarną przygodę.
Nadchodzi nowe, ale stare nie zawsze chce tak po prostu odejść. Wielu obserwatorów rynku przepowiadało śmierć kuchenki mikrofalowej, ponieważ globalna sprzedaż tych urządzeń spadła w ciągu ostatnich dwu dekad. Być może jednak mikrofalówka nie odejdzie, tylko znacząco się zmieni. Tak chyba myślą Koreańczycy z LG, którzy postanowili nowe produkty tej kategorii wyposażyć w nowe możliwości. Takie jak ThinQ Recipe, rozwiązanie, które pozwala użytkownikom wyszukiwać, planować, kupować i gotować według setek dostępnych przepisów. Powstała też kuchenka mikrofalowa Over-the-Range oferująca, co jest czymś nowym w tego rodzaju sprzęcie, funkcję gotowania na parze. Firma zaproponowała również technikę EasyClean, która zapobiega gromadzeniu się żywności i tłuszczu we wnętrzu mikrofalówki, co z punktu widzenia użytkowników tych urządzeń jest cennym udogodnieniem.
W stanie oszołomienia tym nagromadzeniem inteligencji w domu i zagrodzie nie zaszkodzi pamiętać, że dobrze by było, aby najbardziej inteligentnym obiektem w tym niezwykle zaawansowanym środowisku pozostał mimo wszystko człowiek.
Mirosław Usidus