Inżynieria lądowa

Inżynieria lądowa
Wprowadzając się do nowego domu lub mieszkania, zwykle przygotowuje się otoczenie tak by jak najbardziej służyło domownikom. Tu pomalować, tam wyburzyć, tu zbudować, coś przesunąć, a coś wyrzucić. Po kilku zabiegach osiąga się stan oczekiwany. Mija czas, a miejsce zamieszkania traci swoje walory, zużywa się, zmieniają się koncepcje, moda i potrzeby. Po raz kolejny należy wprowadzić zmiany, i tak w koło bez końca historia będzie się powtarzać póki ludzie zamieszkują Ziemię. Tak to zwykle wygląda zarówno w wersji mikro (np. mieszkanie) jak i makro (np. miasta). Wszystko się zmienia, a więc człowiek dostosowuje otoczenie do swoich potrzeb i okoliczności. Z pomocą przychodzą inżynierowie i budowlańcy. A każdego kto marzy o tym by być częścią trybów, które dokonują zmian w naszym otoczeniu, zapraszamy na wydział Inżynierii Lądowej.

Krok pierwszy - wpadnij w tryby

Studia realizowane są w trybie dwustopniowym. Na pierwszym etapie "inżynierka", na którą trzeba będzie poświęcić, w zależności od uczelni, od trzech i pół do czterech lat życia. 3 semestry studiów uzupełniających pozwalają uzyskać pożądany tytuł naukowy. Będąc już inżynierem magistrem pojawia się szansa na uzyskanie uprawnień budowlanych. Kandydat na studia ma możliwość dokonania wyboru trybu w jakim będzie zdobywał wiedzę.

Dla zapracowanych jest niestacjonarny, a dla osób mających możliwość i chęć studiowania w pełnym tego słowa znaczeniu, studia stacjonarne. Nie umniejszamy wagi studiów zaocznych, natomiast chcemy podkreślić fakt, że studia to nie tylko nauka, a to co jej towarzyszy można w większych ilościach znaleźć na studiach dziennych. Oczywiście mamy na myśli bogate życie studenckie, które toczy się głównie po zmroku. Natomiast za dnia należy skupić się na nauce.

Materiał wiedzy jaką posiąść mają zarówno studenci dzienni jak i zaoczni jest taki sam. Podejmując decyzje o trybie nauki należy wziąć pod uwagę ilość czasu, który wykładowcy mogą poświęcić na dokładne przeanalizowanie i wytłumaczenie trudnych i często bardzo skomplikowanych zagadnień.

Studia zaoczne oczekują od studenta włożenia większej ilości wysiłku, co wymaga samodyscypliny i dobrej organizacji czasu. O tym powinien pamiętać każdy kandydat decydujący się na niestacjonarny tryb nauki. Argumentów za każdą z form studiowania można znaleźć bez liku. Wszystko zależy oczywiście od osobistych preferencji, oczekiwań i sytuacji życiowej. Jedno jest pewne. Dyplom ukończenia studiów ma taką samą wartość niezależnie od tego czy studiowało się po pracy czy od poniedziałku do piątku.

Krok drugi - pracuj

Szukając Inżynierii Lądowej na polskich uczelniach można oczywiście skupić się na politechnikach, ale warto zwrócić uwagę, na to że znajduje się ona także na uniwersytetach. Próżno szukać większych różnic. Politechniki dzięki temu, że z założenia są uczelniami technicznymi, okazują się być częstszym wyborem, natomiast uniwersytety nie pozostają w tyle i również maja ciekawą ofertę dla kandydatów. Jeśli chodzi o poziom nauczania to również ciężko wydać jednoznaczną ocenę.

Politechnika Warszawska uchodzi tu za wymagającą w porównaniu do Wojskowej Akademii Technicznej, która poziomem trudności przewyższa (w opinii studentów) Politechnikę Wrocławską. Czy tak jest faktycznie, zależy oczywiście od tego kto z jakim profesorem miał do czynienia, kto jaki reprezentuje sobą poziom wiedzy i umiejętności, a także od tego jak bardzo poczuł się "doceniony" przez uczelnię. Jednak niesprawiedliwością byłoby pominięcie faktu, że wszystkie kierunki na Inżynierii Lądowej mają wysoki poziomie trudności, który to wymaga od studentów wytężonej nauki i umiejętności przyswajania wiedzy.

Wspomniane już wcześniej życie studenckie kwitnie tutaj w najlepsze, ale nie zmienia to faktu, że studenci muszą sobie organizować czas w sposób, który pozwoli im nadążać za materiałem. Tu nie ma miejsca na lenienie się. Na "lądówce" jest co robić, a jeśli ktoś nie chce rezygnować z życia towarzyskiego, musi pracować za dwóch i uważać na "kosy", które tylko czekają by odesłać studenta na poprawkę lub warunek.

Wśród przedmiotów, które zwykle przysparzają największej ilości problemów, należy wymienić: wytrzymałość materiałów, pieszczotliwie nazwaną "wydymałą", "krechę" czyli geometrie wykreślną, fizykę, mechanikę ogólną i mechanikę płynów. Prawdopodobnie w trakcie kilku lat nauki, każdy stworzy swoją spersonalizowaną listę, na której znajdą się i inne przedmioty, ale to jakie to będą zależy już od preferencji studenta.

Na koniec należy wspomnieć o "królowej nauk". Studia techniczne, a więc nie może jej zabraknąć. Zwykle można się jej spodziewać w ilości nie mniejszej niż 120 godzin na "inżynierce". Ale w błędzie jest ten, kto uzna, że to tyle. Matematyka lubi pojawiać się znienacka. Zaskakiwać, pokazywać się w najmniej oczekiwanym momencie. Matematyka będzie towarzyszyła praktycznie przez całe studia. Pojawi się w większości przedmiotów i zatruje życie niejednemu studentowi. Wielu przez nią siwieje, inni płaczą, a jeszcze inni rezygnują ze studiów. Z "królową" nie ma żartów, dlatego wybierając się na "lądówkę" należy być z nią za pan brat.

Krok trzeci - spijaj śmietankę

Zamieszanie związane z pandemią wywołało chwilowe zawirowanie na rynku budowlanym. Przez chwilę zatrudnienie w tej branży zatrzymało się by już za chwilę ruszyć i rozpocząć powrót do normy. Wciąż jest to sektor, w którym jest praca dla inżynierów. Zatem absolwenci kierunków na wydziale Inżynierii Lądowej mogą raczej ze spokojem patrzeć w przyszłość i szukać dla siebie idealnego miejsca zatrudnienia.

Wynagrodzenia na poziomie 3000 - 4000 złotych na początku przygody z pracą są jak najbardziej osiągalne. Należy pamiętać by w trakcie studiów szlifować język i rozwijać swoje umiejętności. Poruszanie się po systemach komputerowych służących do projektowania, rozwijanie praktycznego doświadczenia, a po ukończeniu nauki zdobycie uprawnień, otwierają drzwi do rozwoju kariery zawodowej, ale także znacznie zwiększą wysokość zarobków.

Studia na Wydziale Inżynierii Lądowej to z pewnością dobry wybór. Jest to miejsce dla osób zdecydowanych na wytężoną naukę i ciężką pracę w zawodzie. Zainteresowani tym kierunkiem powinni charakteryzować się takimi cechami jak: zdolności interpersonalne, zdecydowanie w działaniu, elastyczność i sumienność. To bardzo wymagająca profesja, w której nie wystarczy tylko wiedza i umiejętności. Tu często nie tylko głową się pracuje, ale także przydaje się siła fizyczna. Informacja ta nie powinna zrażać kobiet, których notabene jest na Inżynierii Lądowej coraz więcej.

Kobiety świetnie radzą sobie w tym zawodzie, dlatego też zwiększa się ilość studentek. Przekłada się to oczywiście także na warunki studiowania. Poziom testosteronu, który jeszcze całkiem niedawno był przytłaczający, maleje a dzięki temu przyjemność ze studiowania mają zarówno przedstawiciele płci "brzydkiej" jak i "pięknej". Należy dodać, że atmosfera na tym wydziale, niezależnie od regionu Polski, zwykle jest bardzo dobra, co również umila studiowanie, które niejednokrotnie jest wydłużone z powodu nierównomiernego dzielenia czasu pomiędzy naukę a życie studenckie.

Zapraszamy na wydział Inżynierii Lądowej.