Mechatronika

Mechatronika
"Młody Technik" studiuje od dawna. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że "Młody Technik" to wieczny student. Były już między innymi: mechanika, elektronika, informatyka, automatyka i robotyka, inżynieria jakości, inżynieria precyzyjna i wiele, wiele innych. Jest jednak kierunek, który łączy je wszystkie. Wybiera z nich najważniejsze treści i tworzy jedną naukę, która ukrywa się pod nazwą mechatronika. Tym razem "Młody Technik" idzie na mechatronikę. Zapraszamy.

Rozeznanie

Mechatronika to kierunek studiów realizowany zarówno w trybie dziennym, zaocznym, jak i wieczorowym. Tak bogata oferta otwiera duże możliwości przed kandydatami, którzy mają swój sprecyzowany pomysł na przyszłość. Należy jednak pamiętać, że o ile studia zaoczne dają dużą swobodę i możliwości na podjęcie pracy w trakcie nauki, o tyle studia wieczorowe, często pozostają takimi tylko z nazwy, gdyż zajęcia odbywają się również w godzinach wcześniejszych. Daje to możliwość spotkania się z kolegami z dziennych, ale komplikuje sprawę podjęcia zatrudnienia. Niemniej taka możliwość wyboru to duży atut.

Mechatronikę można realizować na uczelniach państwowych i niepublicznych. Znaleźć ją można na większości politechnik, ale to nie powinno specjalnie nikogo dziwić, gdyż jest to kierunek o zdecydowanie technicznym profilu. Można znaleźć ją także na studiach podyplomowych. Zwykle trwają one trzy semestry i skierowane są do absolwentów studiów inżynierskich, o takich specjalnościach jak na przykład mechanika lub automatyka i robotyka. To również dobra wiadomość dla wszystkich, którzy dostrzegą dla siebie szanse w mechatronice, a już są w trakcie innych studiów. Nie trzeba niczego rzucać i zaczynać od początku, a jedynie z czasem rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności na studiach podyplomowych. Należy pamiętać, że taki wybór z pewnością będzie wiązał się z poniesieniem dodatkowych kosztów, których da się uniknąć na studiach dziennych w publicznej placówce.

Po dokonaniu wyboru uczelni, a także trybu, w jakim będzie się studiowało, można rozpocząć proces rekrutacji. Złożenie dokumentów nie powinno nikomu przysporzyć większych problemów. Gorzej może być z dostaniem się, gdyż na jedno miejsce aplikuje zwykle kilka osób.

W rekrutacji na rok akademicki 2019/2020 Politechnika Krakowska odnotowała 4,34 kandydata na jedno miejsce. Warto wspomnieć, że jest to szósty wynik pod względem zainteresowania na tej uczelni. Chętni zdecydowanie muszą się postarać i należy zrobić to już przynajmniej rok wcześniej, odpowiednio przygotowując się do egzaminu dojrzałości. Matematyka, fizyka, informatyka. Napisanie tych przedmiotów na maksymalnie wysokim poziomie może zagwarantować miejsce na wybranej uczelni.

Ciężka praca

Uzyskawszy dostęp do USOS-a, można rozpocząć świętowanie. Nie powinno ono jednak zbyt długo trwać, gdyż przed studentami, niczym przed Titanikiem może znienacka pojawić się góra lodowa. Chwila nieuwagi i kariera na wydziale pójdzie na dno. Nie ma w tym krzty przesady.

Mechatronika należy do kierunków wymagających. Tutaj nawet orły pocą się i głowią nad treściami, których jest dosyć dużo. Tylko systematyczna nauka zapewni względny spokój. Poprawki i warunki nie powinny nikogo zaskakiwać. Zapewne na palcach jednej ręki policzyć można osoby, które przejdą suchą stopą przez proces nauczania. Nie zależy nam na straszeniu, a jedynie na przygotowaniu na to co nieuniknione.

W liczbach nie wygląda to strasznie, ale proszę nam wierzyć, 120 godzin matematyki na inżynierce potrafi przyprawić o zawrót głowy. Tylko i aż 60 godzin fizyki, i po 90 godzin nauki o materiałach oraz automatyki i robotyki z teorią sterowania. To tyle, jeśli chodzi o treści podstawowe na studiach pierwszego stopnia, które stanowią trochę ponad 50% wszystkich godzin.

Wśród pozostałych, a więc treści kierunkowych, należy spodziewać się między innymi: mechaniki technicznej i wytrzymałości materiałów, konstrukcji maszyn oraz grafiki inżynierskiej, elektrotechniki i elektroniki. Przedmiotem, na który należy szczególnie zwrócić uwagę, jest wytrzymałość materiałów. Z jej powodu niejeden student rwał włosy z głowy, a studentka nakładała większą ilość makijażu, by ukryć ślady zmęczenia po nieprzespanej nocy.

Nie należy specjalnie obawiać się przedmiotów związanych z grafiką, programowaniem i szeroko pojętą informatyką. Zwykle wprowadzane są one stopniowo i od podstaw, tak więc każdy będzie miał szansę zabłysnąć. Startowanie od podstaw jest niestety związane z tym, że ostatecznie programowanie nie kończy się na wysokim poziomie, tak więc osoby mające większe aspiracje powinny samodzielnie rozwijać się w tym temacie.

W trakcie nauki będzie można dokonać wyboru specjalności. W zależności od uczelni, wachlarz możliwości będzie się różnił. I tak na przykład na Politechnice Warszawskiej studenci mają do dyspozycji: elektroniczne systemy pomiarowe, inżynierię fotoniczną, mikrotechnologie i nanotechnologie, mikromechanikę, techniki multimedialne, współrzędnościowe systemy pomiarowe. Dla porównania Politechnika Poznańska przygotowała dla studentów: automatyzację i nadzorowanie systemów produkcyjnych oraz konstrukcje mechatroniczne.

Nagroda

Ukończenie studiów to duże wyzwanie. Każdy absolwent mechatroniki może być z siebie dumny, bo jest to kierunek niezwykle wymagający. Nagrodą za włożony wysiłek będzie praca. Mechatronik nie musi się obawiać o zatrudnienie. Na rynku jest bardzo duże zainteresowanie pracownikami posiadającymi tę wiedzę i umiejętności. Doświadczenie w zawodzie, jest często jednym z warunków przyjęcia pracownika, natomiast wiele ofert skierowanych jest do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą zawodową. Warto jednak już w trakcie studiów zadbać o rozwój zawodowy, uczestnicząc w licznych praktykach i stażach. Politechnika Gdańska na swoich stronach chwali się współpracą z zakresu praktyk i szkoleń, z takimi firmami jak na przykład Grupa Lotos.

Udział w szkoleniach, praktykach i kursach otwiera duże możliwości zatrudnienia w przyszłości, a także pozwala poznać środowisko i ludzi pracujących w branży. Wśród oczekiwań pracodawców bardzo często znajdują się: prawo jazdy kategorii B i znajomość języka angielskiego na poziomie przynajmniej średnio zaawansowanym. Tym samym osoby nieposiadające uprawnień do prowadzenia auta już w trakcie studiów powinny zapisać się na kurs i czym prędzej zdać egzamin. Nauka języków to zwykle proces bardziej złożony i czasochłonny, tak więc czym wcześniej rozpocznie się rozwijać tę umiejętność, tym lepiej. Pracodawcy stawiają także na umiejętności programowania, które jak już wcześniej wspomnieliśmy, warto rozwijać we własnym zakresie. Po uzyskaniu zatrudnienia można spodziewać się wynagrodzenia powyżej średniej krajowej. Wzrost pensji będzie uzależniony od stanowiska, doświadczenia, firmy, a także regionu Polski, w którym się pracuje.

Ukończenie studiów na tym kierunku daje także możliwość zatrudnienia za granicami naszego kraju. Wynagrodzenia oferowane na przykład przez naszych zachodnich sąsiadów będą okołodwukrotnie wyższe niż krajowe.

Mechatronika to kierunek interdyscyplinarny, wymagający od studenta dużo wysiłku i zaangażowania. By uzyskać dyplom, należy zrealizować wysokie wymagania, wynikające z poziomu i zakresu nauczania. Jest to jednak wysiłek, który z pewnością opłaci się każdej osobie, której uda się uzyskać dyplom inżyniera mechatroniki. To ciekawy i rozwojowy wybór dający możliwość pracy i wynagrodzenia na stosunkowo wysokim poziomie. Wybierając mechatronikę, należy jednak pamiętać, że pięć lat studiów będzie wymagało pełnego skupienia. Jest to kierunek dla pracusiów. Leniuchom szczerze odradzamy.

Michał Pacholski