Złap w kadrze wielką falę. Zrób zdjęcie pupilowi

Złap w kadrze wielką falę. Zrób zdjęcie pupilowi
"Po pierwsze, obserwuj otoczenie i pomyśl nad układem. Czy obiekt będzie ładnie komponował się w zastanej scenie?"

Złap w kadrze wielką falę. Uchwyć dziką naturę fali z bezpiecznego brzegu

Na zdjęciu widzimy Masona Ho. Ten zawodowy surfer został uchwycony w obiektywie Michaela Clarka, specjalisty od fotografii przygodowej, w czasie zawodów Bonzai Pipeline, na wybrzeżu Oahu na Hawajach. Michael stara się fotografować surferów z rozmaitych punktów widzenia i pod różnym kątem, w tym z wody. Jednak jeśli nie jesteś zawodowcem, radzimy fotografować z suchego lądu.

"Jeżeli cały dzień spędzasz, stojąc na brzegu i fotografując surferów, na pewno potrzebujesz jakiegoś zabezpieczenia na sprzęt, by uchronić go przed szkodliwym wpływem słonej wody" - przestrzega Michael. "Ja korzystam z osłony wykonanej z Gore-Texu, ale jeżeli nie masz niczego podobnego, śmiało możesz użyć małego ręcznika. Warto mieć także pod ręką ściereczkę do obiektywu, ponieważ na przednim elemencie najprawdopodobniej będzie osadzać się wilgoć".

Michael, by zrobić to zdjęcie, obserwował surfera przez dłuższą chwilę. "Fale załamują się według pewnego schematu, dlatego zanim skomponowałem to zdjęcie, wiedziałem już, jak będzie ono wyglądać. Zostawiłem trochę przestrzeni po prawej stronie - wiedziałem, że surfer nadpłynie z lewej i będzie potrzebował na fotografii miejsca, by móc w oczach widza sunąć dalej".

W czasie wykonywania takich zdjęć trzeba pracować z błyskawicznie działającą migawką. "Nie chodzi tylko o to, by surfer był idealnie ostry, ale trzeba także kompensować ewentualne ruchy teleobiektywu. To zdjęcie wykonałem z czasem 1/2000 s przy przysłonie f/6,3 i ISO 400."

Rozpocznij projekt "Pupil". Skuś swojego zwierzaka, by stał się gwiazdą obiektywu

Fotografowanie zwierząt nie jest łatwe, jednak jeżeli odpowiednio do tego przygotujesz zarówno siebie jak i je, pojawi się szansa na zrealizowanie ciekawego projektu.

Fotograf zwierząt Paul Walker sfotografował tego psa na schodach prowadzących do domu, korzystał tylko z naturalnego światła. "Należy obserwować tło i przemyśleć kompozycję", radzi. "trzeba się zastanowić, czy obiekt będzie wypełniał scenę, czy też znajduje się obok jakiś element, który odciągnie uwagę od bohatera zdjęcia".

Myśl o planie sesji, jeszcze zanim zaczniesz robić zdjęcia. Miej aparat ciągle w gotowości, gdyż nie wiadomo, w którym momencie nasz model idealnie się ustawi i będzie można zacząć fotografować. Paul wykorzystał w kadrze ciemne tło oraz osobę w ubraniu o podobnym kolorze co umaszczenie psa, co umożliwiło mu szybkie ustawienie parametrów, zanim jeszcze zawołano czworonożnego modela do sesji.

"Przysłonę przymknąłem do f/6,3, ISO ustawiłem na 800, a czas ograniczyłem do 1/500 s, co pozwoliłoby mi wykonać zdjęcie nawet wtedy, gdyby pies się poruszył".

Gdy wszystko jest już ustawione, upewnij się, że w zasięgu ręki masz gadżety, które zachęcą zwierzę do pozowania w bezruchu w odpowiednim miejscu. Jednakże, jeżeli masz smakołyki - nie pokazuj psom, gdzie je trzymasz. W przeciwnym razie zdekoncentrują się i będą próbowały dobrać się do kryjówki. Oczywiście tę technikę możesz wykorzystać do fotografowania każdego zwierzęcia, a jeżeli nie masz żadnych futrzanych przyjaciół do pozowania - także ludzi...

Zobacz także:

Na głęboką wodę!
Wszechobecne lustrzane odbicia
Wznieś się na wyżyny