"Prorocze" filmowe technologie i wynalazki

"Prorocze" filmowe technologie i wynalazki
e-suplement
Gdy oglądamy stare filmy science-fiction i widzimy w nich technologie, które są bardzo podobne do tych, które obecnie znamy z życia codziennego, myślimy z podziwem o umiejętności przewidywania przyszłości u scenarzystów. A czy przyszło nam do głowy, że nie o proroczy dar tu idzie? Być może, ich wizje i koncepty, tak wpłynęły na wyobraźnię młodych ludzi, że gdy stali się już inżynierami, wynalazcami i naukowcami, realizowali marzenia związane z tym co widzieli w filmach.

Warto to wziąć pod uwagę, czytając przegląd ?proroczych? wizji w znanych filmach fantastyczno-naukowych, który proponujemy w tym artykule. Nie chcemy skupiać się na generalnych kierunkach rozwoju nauki i techniki, na wizjach podróży kosmicznych, teleportacji, hibernacji itp. Chcielibyśmy raczej przypomnieć nieco drobiazgów, przydatnych, genialnych niekiedy wynalazków, które widzieliśmy w filmach, a potem w laboratoriach naukowych, a potem już po prostu w codziennym życiu.

?Star Trek? pełen inspiracji

Prawdziwą wylęgarnią wynalazków był serial ?Star Trek?. Scenarzyści tej kosmicznej sagi nakreślili w swojej wyobraźni całą serię rozwiązań i urządzeń, które potem zostały zrealizowane, od ?przejrzystych metali? po smartfonową telekomunikację.

W jednym z pełnometrażowych epizodów ?Star Treka? wykorzystuje się przezroczyste aluminium w konstrukcji zbiornika do transportu wielorybów na Ziemię nam współczesną, dla bohaterów filmu zaś ? w przeszłości. W ubiegłym roku agencje doniosły, że badaczom udało się taki materiał stworzyć w laboratorium (1). Proces wytwarzania ?prześwitującego metalu? polega na poddawaniu proszku ? tlenoazotku glinu, działaniu wysokiego ciśnienia ? nieco ponad 1000 atmosfer i następnie podgrzewaniu przez kilka dni w temperaturze 2000 °C.

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz w majowym numerze magazynu Młody Technik

Przeczytaj także
Magazyn