Jazzowy robot. Naukowcy stworzyli perkusistę

Jazzowy robot. Naukowcy stworzyli perkusistę
e-suplement
Jazzowy robot. Naukowcy stworzyli perkusistę

Wyobraźmy sobie takie ogłoszenie: ?Zespół jazzowy poszukuje perkusisty, najlepiej grającego na marimbie z niezłymi zdolnościami improwizacyjnymi?. Idealny kandydat? Może Shimon ? robot, który gra właśnie na tym instrumencie? Poza tym że robot ma cztery ręce, to jego kształt oraz ruchy przypominają w znacznym stopniu człowieka.

Dodatkowo jego lśniąca aluminiowa głowa rusza się w takt muzyki i reaguje, gdy w pobliżu znajdzie się człowiek. Jak każdy muzyk jazzowy, Shimon bardzo dobrze słyszy muzykę, potrafi analizować jej strukturę i improwizować. W przeciwieństwie do normalnego muzyka nie musi on jednak poświęcać długich lat na naukę w szkołach muzycznych.

Wystarczą mu skomplikowane algorytmy, które są w stanie rozpoznać tempo, rytm czy progresje akordów. ? Interakcja pomiędzy nami a tym robotem jest odmienna niż w przypadku relacji człowieka z człowiekiem ? mówi Ryan Nikolaidis z Georgia Tech Center for Music Technology, który zaprogramował robota. Shimon potrafi grać w stylu godnym najlepszych jazzmanów, takich jak John Coltrane czy Thelonious Monk. Wykorzystując to, co najlepsze w ich grze, potrafi stworzyć zupełnie nowe partie, które są inspiracją i wyzwaniem dla jego kolegów z zespołu. Shimon jest dziełem Gila Weinberga, szefa Georgia Tech Center for Music Technology.

Przeczytaj także
Magazyn